Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Podstawowa diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy

dr hab. n. med. Anna Kucharska
Nadczynność i niedoczynność tarczycy u dzieci ODC. 3/6

Jak interpretować wyniki badań i jakie wdrożyć leczenie przy uwzględnieniu wieku pacjenta.

Transkrypcja video Podstawowa diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy 

 

00:00:20 

Do podstawowej diagnostyki należy ocena tsh ft 4. Jeżeli rozważamy niedoczynność. 

00:00:28 

Ft 3 tutaj umieściłam w nawiasie, bo ona nie zawsze jest fill przydatne i właściwie w diagnostyce niedoczynności tarczycy nie musimy go oznacza. 

00:00:40 

Poza tym jest to ta pula, która yy jest regulowana naszym zapotrzebowaniem, więc może się zdarzyć, że przy zwiększonej stymulacji przez tsh przy niedoborze ft 4 poziom ft 3 może być nawet nieco podwyższone, bo to kompensuje niedoczynność także zawsze w interpretacje w te 3 należy brać pod uwagę stan metaboliczny. 

00:01:08 

I dla oceny, czy pacjent ma niedoczynność wystarczy nam tsh ft 4. Warto jest oznaczyć przeciwciała przeciw p ro xy bazie tarczycowej, czyli te anty T po i przeciwko Treo globu linie. 

00:01:23 

Dlatego, że to nam od razu daje informacje, czy u pacjenta rozwija się proces auto i muniz acy jne, a u pacjentów, u których mamy ciężką niedoczynność tarczycy i małą tarczycę. 

00:01:38 

Warto jest też określić poziom przeciwciał przeciw recepturowych. 

00:01:46 

Yy oni jeszcze będę mówiła w wykładzie w UE o nadczynności tarczycy. Także na razie zostawiam państwa z taką informacją tylko na temat tych przeciwciał. 

00:01:57 

Ely warto taką diagnostykę uzupełnić o ultrasonografię tarczycy z oceną przepływu naczyniowego. To nam też. 

00:02:06 

Mówi, czy tarczyca odpowiada na zwiększone tsh, czy się powiększyła, czy jest budżet, pozostaje mała, czy jest zmieniona, bo wtedy wiemy, czy mamy szukać choroby w tarczycy, czy czy też jest. Jest to wtórna niedoczynność. Oczywiście my tę wtórną musimy po. 

00:02:28 

Podejrzewać na podstawie tsh i ft 4, ale usg tutaj bardzo fill uzupełnia tę wiadomość. 

00:02:40 

W leczeniu leczenie, jeżeli rozpoznanie postawimy prawidłowo, to leczenie jest w sumie łatwe i dla pacjenta i dla nas, bo dawkę podaje się jednorazową. 

00:02:53 

Fl powinna być podawana na czczo, czyli na pusty żołądek. Trzeba zrobić pół godziny przerwy do posiłku, żeby nie doszło do związania części leku. 

00:03:07 

Eem farmakologiczny przemysł wychodzi naprzeciw pacjentom i ostatnio pojawiła się też taka formuła l tyroksyny, która nie wymaga robienia tej przerwy do posiłku. To jest w postaci zawiesiny lewotyroksyny nam. 

00:03:30 

Natomiast od przy tej klasycznej formie mamy lepiej. Jak zrobimy tę przerwę, bo wtedy mamy szansę, że pacjent wchłonie około 80% dawki i teraz u noworodka dawka bardzo wysoka, to jest 10 do 15 mikrogramów na kilogram masy ciała na dobę i tak jak państwu na początku mówiłam ten dawkę, mamy podać od razu całą. 

00:03:56 

I bo chcemy szybko doprowadzić do normalizacji, czyli tutaj chcemy wcześnie wprowadzić pełną dawkę i po tygodniu mieć normalizację w te 4 w surowicy. Natomiast z biegiem czasu, czyli dziecko jest coraz starsze. Ta dawka jest niższa potrzebna. 

00:04:04 

00:04:21 

I tutaj w 2 do 6 do 6 miesiąca życia to dawka wystarczająca. Zwykle to jest 8 10 mikrogramów na kilogram w 2 półroczu już 6 8 do 5 roku życia około 5, potem do 12 roku życia fill 4 nawet czasami 3 mikrogramy na kilogram, a powyżej 12 roku życia. 

00:04:44 

W trakcie dojrzewania jeszcze 2 3 mikrogramy, a już u dziecka, które zakończyło dojrzewanie około jeden i 7 mikrogramów. 

00:04:53 

Na Kilo. 

00:04:53 

G ll po co nam te dawki? To nie jest tak że my sztywno mamy się trzymać tego i jak pacjent kończy 2 miesiące to ja muszę mu zredukować dawkę. 

00:05:03 

Te dawki są po to, żebyśmy mieli wiedzę na temat tego, czy lek jest podawany, czy jest podawany prawidłowo i czy się dobrze wchłania. 

00:05:14 

Natomiast jeżeli mamy pacjenta, który u którego stosujemy na pewno prawidłową dawkę, czyli powiedzmy to jest dziecko w wieku 8 miesięcy. 

00:05:25 

EE dawka jest 8 mikrogramów na kilogram masy ciała. 

00:05:29 

A on ma nadal obniżone ft 4 i tsh to musimy szukać przyczyny tego albo nie dostaje regularnie leku albo lek się nie wchłania, bo jest jakiś błąd przy podawaniu. 

00:05:44 

EE albo mamy jeszcze interferencje czy leków czy chorób, które dziecko obok tej niedoczynności tarczycy. 

00:05:54 

Cyma fill tutaj mam na myśli na przykład mnogie naczyniaki wątroby, które często mają dużą ekspresję enzymów, które D jodu ją hormony tarczycy i wtedy może dojść do tego, że przy tym pierwszym pasażu przez wątrobę l ta dawka, która rzeczywiście jest dostępna dla tkanek, jest dużo niższa niż my sobie wyobrażamy. 

00:06:21 

Eee, to jest na szczęście rzadkie, ale zwracam na to uwagę, że u pacjentów z naczyniaka mi wątroby należy to wziąć pod uwagę ll, natomiast w innych przypadkach to zwykle to są błędy przy podawaniu leku. 

00:06:39 

Monitorujemy leczenie kontrolując tsh i ft 4 przy pierwotnej niedoczynności tarczycy, czyli wtedy, kiedy osi działa prawidłowo i my się spodziewamy, że to tsh odpowie nam na wahania ft 4. 

00:06:54 

Natomiast jeżeli mamy niedoczynność, która jest wtórna, to wtedy musimy posługiwać się stężeniami ft 4 i ft 3, bo Tsh przy. 

00:07:09 

Normalizacji ft 4 czy jak ono zbliży się do normy, nawet to jest h natychmiast nam się obniży poniżej normy. Ono może być bliskie zeru i wtedy przestaje być jakimkolwiek wykładnikiem wyrównania. 

00:07:25 

A to jest celem leczenia jest osiągnięcie EU, które ozy i prawidłowy rozwój dziecka, czyli dziecko, które jest prawidłowo leczone. 

00:07:35 

Powinno się rozwijać zupełnie prawidłowo i nie ma powodu tłumaczyć wszystkich jego dolegliwości, niedoczynnością tarczycy, bo on powinien się wyrównać i utrzymywać prawidłowy stan. 

00:07:51 

Czego my możemy się bać yy nieprawi, lecząc nieprawidłowe, jak i tutaj mogą być pułapki u dzieci poniżej 3 roku życia. 

00:08:02 

My się boimy oczywiście i za niskiej dawki i zbyt wysokiej dawki. No w każdym wieku się boimy zbyt niskie i za wysokiej, ale tutaj te konsekwencje mogą być groźniejsze, bo jeżeli jest za niska dawka, to niestety nie obronimy dziecka przed upośledzeniem rozwoju umysłowego. 

00:08:20 

Zbyt wysoka dawka może doprowadzić do trwałych powikłań w postaci przedwczesnego zarośnięcia szwów czaszkowych icie mion i do kranj osy nos to zy. 

00:08:32 

L nie mówiąc o tym, że dziecko może mieć objawy toksycznego wpływu hormonów tarczycy na fill na organizm. Tutaj mam na myśli głównie mięsień serca. 

00:08:45 

Natomiast po 3 roku życia l tutaj musimy pamiętać o tym, żeby bać się raczej zbyt szybkiego wyrównania i zbyt wysokiej dawki, bo tutaj nie ma już tej konsekwencji w postaci upośledzenia rozwoju umysłowego trwałego upośledzenia. 

00:09:07 

Także raczej boimy się zbyt szybkiego wyrównywania i zbyt wysokich dawek, bo może to spowodować objawy właśnie toksycznego wpływu na na układ krążenia może doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, dać arytmie i może przyśpieszyć dojrzewanie kości ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym wcześniejszym dojrzewaniem i wcześniejszym zakończeniem wzrastania. 

00:09:40 

EE i chciałabym jeszcze państwo tutaj taką wiadomość podać. 

00:09:48 

Fill do zapamiętania, że w i LU dzieci, które są leczone z powodu niedoczynności tarczycy, musimy pamiętać, że to jest układ, który jest układem sztucznym. My go musimy zapewnić pacjentowi. To nie jest tak, że on automatycznie się dostosuje do nowych sytuacji. 

00:10:11 

I, jeżeli to są dzieci, u których występuje jakiś dodatkowy problem zdrowotny, albo wprowadzamy są jakieś elementy, których wcześniej nie było, a będą przewlekle towarzyszyły pacjentowi, to to może mieć wpływ na zaburzenie tej równowagi, którą pacjent do tej pory wytworzył. Jeżeli chodzi o homeostazy hormonów tarczycy. 

00:10:33 

I teraz takie sytuacje mogą wystąpić wtedy, kiedy pojawia się dojrzewanie. Rozpoczyna się dojrzewanie u dziewcząt. Ja już wspomniałam, że estrogeny mają taki wpływ na wątrobę, że zwiększają ilość białek wiążących hormony tarczycy. 

00:10:50 

Ich jest więcej po prostu i wtedy tarczyca, jeżeli nie jest chora, potrafi ten niedobór skompensować. Natomiast jeżeli my pacjentowi dajemy z zewnątrz hormony tarczycy, bo jego tarczyca jest chora. 

00:11:05 

To, musimy to wziąć pod uwagę, że w okresie dojrzewania u dziewcząt będziemy musieli zwiększyć dawkę tyroksyny. 

00:11:13 

Musimy to przewidywać. EE tak samo jest przy wtedy, kiedy pacjentka zaczyna terapię jestro genową albo zaczyna przyjmować antykoncepcję hormonalną zawierającą estrogeny. 

00:11:27 

No także w czasie ciąży. To są te sytuacje, gdzie zwiększa się stężenie estrogenów. Również pacjenci, którzy są leczone leczeni ll przewlekle lekami chociażby takim jak karbamazepina fenytoina. 

00:11:45 

Czy fenobarbital to są też ll. 

00:11:50 

Leki, które nie tak rzadko są stosowane u dzieci lel, a one zwiększają katabolizm tyroksyny, czyli może jej zabraknąć i też fill może doprowadzić to do D kompensacji u pacjenta, który do tej pory był dobrze wyrównany. Jeżeli pacjent musi dostawać ryfampicyna też ona powoduje przyśpieszenie katabolizmu. 

00:12:15 

EE, jeżeli chodzi o przewód pokarmowy, to zwróćcie państwo uwagę, że soja w diecie ja nie mówię o diecie. 

00:12:24 

Mleko zastępczej, bo to już nie jest w tej chwili w ogóle zalecane, żeby stosować preparaty sojowe, ale mówię o dietach wegańskich wegetariańskich, gdzie musimy wziąć pod uwagę, że L to B taka dieta może upośledzić wchłanianie hormonów tarczycy i ten pacjent będzie prawdopodobnie wymagał zwiększenia. 

00:12:45 

Na dawki, czyli on niech on sobie zmieni tę dietę. To nie znaczy, że on nie może tej diety zmienić, ale my musimy przewidywać, że trzeba będzie po jakimś czasie sprawdzić, czy nadal jest dobrze wyrównany i skorygować dawkę tyroksyny. 

00:13:01 

Zespoły złego wchłaniania, prawda? To samo może być tak, że ujawniająca się ll celiakia czy jakieś inne przyczyny powodujące pogorszenie wchłaniania mogą też pogarszać. 

00:13:15 

Wyrównanie hormonalne. Zwracam też uwagę na preparaty żelaza, to jest niezwykle. 

00:13:21 

Sn fill istotne, żeby żelazo było podawane przynajmniej w cztero godzinnym odstępie od hormonów tarczycy, dlatego, że preparaty żelaza bardzo mocno chelatu ją tyroksynę i w związku z tym ona staje się nieczynna, nie przyswajalna LI. Tutaj też leki przeciw kolkowe symetrii con esputicon, prawda? Znany nam pamiętajcie państwo o tym, że fill. 

00:13:52 

Jak u dziecka leczonego tyroksyną może spowodować, że tej tyroksyny będzie za mało wydawca. 

00:14:03 

Której do tej, którą do tej pory przyjmowaliśmy, którą do tej pory zalecali śmy dziecku. 

00:14:11 

EE wodorotlenek glinu no w tej chwili rzadziej stosowany, ale też trzeba pamiętać, że jeżeli pacjent taki lek dostaje, czy węglan wapnia na na stałe, to też nie powinno to być podawane w w tej samej porze dnia Coe Coe Tyroksyna. 

00:14:29 

EE i też pra Zolę no tutaj wiemy, że prasa, ale w założeniu powinny działać przez całą dobę, więc tutaj L nic nie pomoże. 

00:14:43 

Inna pora dawki trzeba po prostu sprawdzić, czy ta dawka jest nadal wystarczająca i ją zwiększyć. Jeżeli planujemy stosowanie prawa zoli fill tutaj mechanizm, który doprowadza do tego fill jest taki, że podwyższenie ph soku żołądkowego znacząco pogarsza. 

00:15:05 

EE wchłanianie tyroksyny. W związku z tym im wyższe ph, tym mniejszy procent wchłaniania leku. 

00:15:13 

EE jeżeli u pacjenta Leczonego Yy hormonami tarczycy dochodzi do rozwoju zespołu net czy Cowego czy chorób nerek i mamy zwiększoną utratę białek, to również z tymi białkami traci on tyroksynę też może być tak, że pacjent się z D Kompensuje, będzie wymagało zwiększenia dawki także tutaj fill. Zwracam uwagę, że że to nie jest odrębny. 

00:15:38 

Na odrębny układ, wszystkie elementy. 

00:15:44 

Te, które działają na cały organizm, mogą mieć wpływ na homeostazę hormonów tarczycowych. 

00:15:51 

Czyli moglibyśmy sobie podsumować, że każdy lek stosowany przewlekle u pacjenta Leczonego Tyroksyną może zmieniać homeostazy hormonów tarczycy i dlatego proponuję, żeby u takich pacjentów, których wprowadziliśmy jakiś nowy element, do stały do postępowania. 

00:16:12 

Żeby akcji są to pacjenci leczeni tyroksyną, żeby skontrolować w te 4 i tsh po 4 tygodniach do 8 tygodni po wprowadzeniu leczenia przewlekłego wtedy będziemy mieli pewność, że ten pacjent się nie zrekompensował, że dawka nadal jest wystarczająca. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały