Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Pielęgnacja pozabiegowa/pooperacyjna rany

prof. dr hab. n. med. Maciej Bagłaj
Rany u dzieci ODC. 5/5

Postępowanie pooperacyjne z ranami w gabinecie pediatrycznym.

Transkrypcja video Pielęgnacja pozabiegowa/pooperacyjna rany 

 

00:00:34 

Elek kolejny element postępowania z raną u dziecka. Pamiętacie państwo wstępne, formalne zaopatrzenie o tym formalnym zaopatrzenie już powiedziałem. 

00:00:44 

Ale nie kończymy na tym po zabiegu. Ważne jest postępowanie przeciwbólowe. 

00:00:51 

Oczywiście ograniczenie ruchomości w przypadku rany okolicy stawu tak jest, bo ruchy mechaniczne mogą nasilać. 

00:00:59 

No i zabezpieczenie opatrunkiem zasłonięcie rany, bo myślę, że u większości dzieci jest to element ważny, choć nie jest konieczny tak jak państwu powiedziałem ranę najlepiej goją się bez opatrunku, ale u dzieci, żeby nie doprowadzać do dalszych urazów mechanicznych, ani do doprowadzać do tych bodźców, które są niekorzystne z widokiem rany. No i tak jak u julki. 

00:01:22 

Wystarczy list Orana okolicy Łokcia. Wystarczy taką opaskę założyć i już jest unieruchomiona. Powiedziałem, musi być kolorowo, tak, to jest moje motto i zawsze daje dzieciom do wyboru opatrunek kolorowy całkiem zmienia percepcję. Nie muszą być te białe. 

00:01:43 

Bandaże, które są typowe oczywiście. 

00:01:48 

To mam w swoim portfolio takie bandaże, ale fajnie jest, kiedy mogę zaproponować dzieciom różne kolory i one wybierają sobie, który chcą, bo to jest coś co 2 zaufanie do lekarza. 

00:02:04 

Co do fix unieruchomienie w opasce Kolorowej. 

00:02:08 

To jest coś, co bardzo yy pomaga nawiązać pozytywne relacje z małym pacjentem, jak i z jego rodzicach. 

00:02:19 

Pielęgnacja populacyjna. Tu może powiem coś o ranach pooperacyjnych, takich jest ranę czyste pierwotnie zaopatrzony chirurgicznie tu proszę pamiętać. 

00:02:32 

Podkreślę to rodzice wierzą w octanisept. Nie wiem, skąd się wzięło to przekonanie, że ok. To nie ja oczywiście nie Jestem przeciwny octaniseptu ja stosuję oni octanisept owi, ale nie stosuję ten preparat przy swoich zabiegach, ale tylko wtedy jako chirurg przed zabiegiem chirurgicznym natomiast nie w pielęgnacji rany. 

00:02:53 

Proszę państwa, ranę czyste, zaopatrzone, nie zakażone, bez wysięku, nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej czy opatrunek jest nie ma rana sucha i czysta ma być. 

00:03:05 

Dziecko po każdym zabiegu może być kąpane po 24 godziny. Pamiętacie państwo tych pacjentów, którzy mieli te brudne opatrunki Plastrow E założone na ranach pooperacyjnych? 

00:03:17 

To jest najbardziej błędny sposób postępowania, lepiej nie mieć opatrunku niż mieć. To jest rana po operacji przepukliny pachwinowej rana jad rogen na. 

00:03:27 

Nie wymaga żadnego opatrunku. Oczywiście stosujemy opatrunki, żeby dziecko mechanicznie nie do prowadziły do uszkodzenia takiej realnej, ale to raczej tylko przez 24 48 godzin. Ale zachęcam rodziców, że dziecko po 24 godzinach, czyli miała następnego, może być już kąpane i wystarczy wysuszyć. 

00:03:46 

Nic nie zmienić. 

00:03:49 

To powiedziałem, odklejanie opatrunków jest. 

00:03:54 

Źródłem najsilniejszych bodźców bólowych i yaku. To jest tym elementem, który pozwala. 

00:03:59 

Zawsze opatrunki przyjazne dziecku. Widzicie państwo takie, które łatwo odkleić? To jest rana oparzeń owa sb i opatrunek ll przyjazny, który nie przylega, który łatwo ściągnąć. 

00:04:13 

Oczywiście pielęgnację pooperacyjna. Ważne jest, żeby w przypadku ran pleców kończyn okolic stawowych tam, gdzie jest ryzyko na ściągnięć mechanicznych, czyli że tak powiem działania sił rozciągających na rany, no trzeba ograniczyć aktywność fizyczną i to jest jedyne coś, co musicie państwo podkreślać, bo to jest ważne i pamiętajcie państwo, że dopóki są szły rana jest zabezpieczona mechanicznie, natomiast najczęściej powikłania zdarzają się we wczesnym okresie po ściągnięciu szkół. 

00:04:45 

I dlatego. 

00:04:47 

Kiedy są szwy, nawet bardzo nie zalecam ograniczenie aktywności fizycznej, natomiast bezwzględnie ważne jest, żeby w tym wczesnym okresie pooperacyjnym zwłaszcza przypadku ran na plecach okolicy kończyn, żeby dziecko ograniczyło swoją aktywność w momencie, kiedy są szwy ściągnięte przez Conajmniej 2 3 tygodnie. 

00:05:09 

Kiedy ściągamy szwy z rany? 

00:05:10 

Tam, gdzie nie ma napięć? 

00:05:13 

Ani naprężeń i dany zeszyty są zgodnie z liniami napięcia skóry, twarz szyja przy tułowiu, gdzie nie ma żadnych ryzyka, rozciągnięcie ranem. No to nawet można powiedzieć 5 7 i plecy kończeniu dłużej utrzymujemy szty od 10 do 14 dni. 

00:05:31 

I to co podkreśliłem eee. 

00:05:35 

Szwy są podatne na rozciąganie. 

00:05:39 

Natomiast momencie nie Przepraszam. 

00:05:43 

Chciałbym powiedzieć pielęgnację pooperacyjne. 

00:05:47 

Są okolice, które są szczególnymi okolica przedniej ściany, klatki piersiowej, most qowa, gdzie rany zawsze się ładnie goją, ale później, w okresie pooperacyjnym, odległym dochodzi do przerostu blizn powstania ryzyka. Ryzyko powstania przyrostu i koloidów i zwiększy tak samo płatek małżowiny usznej, jak u tego chłopca. 

00:06:07 

To do tego musimy tych pacjentów widzieć. 

00:06:11 

Tam, gdzie wiemy, że jest rozejście się, że jest ryzyko rozejścia się rany ci działają siły mechaniczne jak plecy okolicy kończyn stosujemy. 

00:06:23 

Mechaniczne zabezpieczenie przez kilkumiesięczne stosowanie tych tej. 

00:06:30 

Wczesne zgrubienie blizny. 

00:06:32 

Oczywiście ważne jest tam, gdzie bo pacjent powinien pozostawać pod naszą opieką przez conajmniej kilka miesięcy po. 

00:06:41 

Zaopatrzeniu rany każdej rany nie możemy pozwolić sobie, żeby zgubić, stracić tego pacjenta z pola widzenia, bo rodzice często mogą nie wiedzieć, a przerost blizny jest tym. 

00:06:53 

Co możemy? 

00:06:55 

Częściowo zapobiec albo leczyć wcześniej niż wtedy, kiedy powstanie i rodzice trafiają po kilku miesiącach z przerostem takich blizny. Oczywiście u wielu dzieci takich zabiegów ostrzykiwania nie możemy zastosować, ale ważne jest, żeby taki pacjent był pod państwa opieką, żeby móc mu pomóc i wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne tutaj w przypadku przerostu blizn pierwszym sposobem postępowania oczywiście jest stuknięcie sterydami i sup tej chwili i masę się preparaty z silikonem. 

00:07:25 

To jest coś, co właściwie każdemu pacjentowi zalecam. 

00:07:30 

Coś, co każdemu pacjentowi zalecam, ale w momencie, kiedy jest przerost blizny, to musimy już postępować aktywnie. 

00:07:40 

I o wstrzyknąć sterydami. Oczywiście optymalnym sposobem, oprócz rozstrzygnięcia sterydami, który jest pierwszym sposobem postępowania jest laseroterapia. 

00:07:52 

Jest laseroterapia. 

00:07:54 

Ale no niestety u wielu dzieci to nie jest możliwe bez znieczulenia ogólnego. Dlatego. 

00:08:01 

Zawsze podkreślam, że taki pacjent musi być oceniony w miarę wcześniej, żeby wdrożyć jak najmniej inwazyjne sposoby postępowania. Oczywiście. 

00:08:12 

Preparaty z silikonem to jest jedyny nie contratubex Nice pan to są stare preparaty. One nie mają zastosowania preparaty z silikonem są regułą rekomendowane przez towarzystwa medyczne wszystkich renomowanych towarzystwa postęp leczenia blizn i jest to środek pierwszego rzutu w leczeniu przerostu blizn. Szczeknięcie sterydami tak jest, ale jest to już zabieg Indonezji. 

00:08:41 

Ale proszę o tym pamiętać, że im wcześniej wdrożenie taki sposób postępowania tym lepszy efekt terapeutyczny będzie ostateczny. No oczywiście to jest przykład chłopca z ranami oparzeń owymi u którego no. 

00:08:58 

Wybór sposobu postępowania jest bardzo niewielki. Chodzimy konkurs o terapię. 

00:09:03 

Zaproponować. Oczywiście jest to ważny element kompresora pieczy opatrunki uciskowe, ale ani nic ze sterydami, a nie laseroterapii bez znieczulenia ogólnego temu chłopcu nie możemy wykonać. 

00:09:16 

No i to jest niestety problem problem wieku dziecięcego, dlatego chirurgii dziecięcej pediatra lekarz rodzinny staje przed szczególnym wyzwaniem u dziecka z ranami i dlatego musi pilnować o tym, żeby pamiętać, że to. 

00:09:29 

Nie jest taki. 

00:09:30 

Prosty problem każde dziecko po zagojeniu rany skórnej powinno być zbadane przez lekarza. Tak jest. 

00:09:37 

To jest moja reguła? 

00:09:38 

Nie może pacjent pozostać bez państwa oceny czy chirurga czy pediatry. 

00:09:44 

Myślę, że lekarz, który sprawuje opiekę nad tą rodziną, powinien najlepiej zna tego pacjenta i może wtedy ocenić i skierować do chirurga dziecięcego. Jeśli taka rana goi się z przerostem i budzi. 

00:09:57 

Spokój, proszę państwa, podsumowując to, co chciałbym państwu przekazać, powiedziałem dzisiaj o ranach skórnych o tych ranach, nie o wszystkich. 

00:10:07 

Oczywiście wiele elementów pominąłem. Myślę, że to może być tematem odrębnego wystąpienia przede wszystkim znane kąsane i obrażania. Może nawet oparzenie są ważniejsze, bo. 

00:10:19 

Z tymi ranami też państwo spotykacie się w swojej praktyce klinicznej, ale dzisiaj, w czasie pierwszego swojego wystąpienia, chciałbym podkreślić to, co najważniejsze jest to, co my pediatra, lekarz rodzinny i chirurg dziecięcy może zrobić dla małego pacjenta. 

00:10:34 

Wiele się zmieniło sami Jestem tego dowodem, bo jeszcze kilka lat temu jak przygotowałem wykład dla pediatrów w ramach medycyny praktycznej, jeśli pediatryczna, to znałem tylko kilka opatrunków przyjaznych dziecku dzisiaj. 

00:10:49 

Tych opatrunków stosuje bardzo wiele. 

00:10:52 

I naprawdę są one zmieniły całkowicie moje postępowanie. Wiemy, że jako chirurg dziecięcych mam do swojej dyspozycji, ale chciałbym tą informację państwu przekazać, że można przeprowadzić leczenie przyjazne takim o małemu pacjentowi, choć jest niezwykle trudne. 

00:11:12 

Podsumowując Pediatra, czyli państwo możecie aktywnie uczestniczyć w każdym z etapów leczenia ran u dzieci. To jest prawda i tu chciałbym, żebyśmy. 

00:11:20 

No ja nie widzę oczywiście współpraca między pediatrą a chirurgiem dziecięcym dla mnie jest tym, co stanowi przedmiot mojej codziennej działalności i uważam, że każdy pediatra ma prawo skierować każdego pacjenta do chirurga dziecięcego, bezdyskusyjnie, bez żadnych wątpliwości. Po to jesteśmy, żeby wspólnie mamy wspólnego pacjenta, musimy działać razem, zawsze razem. 

00:11:42 

Każda rana powłok skórnych wymaga wstępnie oceny. 

00:11:47 

Wiele z rem może być zaopatrzona przez pediatrę. To jest ważny tak to co podkreślam pielęgnację ranem musi być procesem przyjaznym dziecku minimum aktywnej pielęgnacji. Takie jest to niestety u dzieci jest bezdyskusyjnie ważne. 

00:12:03 

Gdy nie powikłane proces gojenia lepiej nic nie robić niż robić coś, co będzie wiązało się z niepokojem dziecka. 

00:12:13 

Oczywiście opatrunki nie adhezyjne. Te, o których państwu wspomniałem. 

00:12:18 

To są bardzo ogólne stwierdzenie, ale myślę, że one jak gdyby oddają intencje mojego wystąpienia, wspólnie możemy roztoczyć przyjazną opiekę nad małym pacjentem. Natomiast pamiętajcie państwo, nie możemy zostawić tego pacjenta w momencie ściągnięcia szwów i zagojenie rany. 

00:12:36 

Rodzice muszą być poinformowani o zasadach pielęgnacji rany o tym, że pielęgnacja rany nie kończy się wraz z zagubieniem, tylko muszą się spotkać z lekarzem, który zna tego pacjenta w okresie pozabiegowe. 

00:12:52 

No i na koniec chciałbym podkreślić coś, co może. 

00:12:57 

Jest takim bardzo praktycznym aspektem momencie, kiedy mam wiele opatrunków. Postanowiłem, że państwu zaproponujemy, co każdy pediatra powinien mieć w swojej apteczce. Co chcę mówię swoim pacjentom, rodzicom, swoich pacjentów, mając te przyjazne od ręki, bo jest rzeczywiście zestaw kilku. 

00:13:17 

Rzeczy, które uważam, że każdy rodzic, każdy pediatra musi mieć w swojej apteczce właściwie jako pediatra, jako rodzic swoich dzieci, a nie jako lekarz. 

00:13:27 

Choć niewątpliwie w swojej apteczce bardzo byłoby to przydatne dla pacjentów, dla siebie, dla swojej rodziny, zwłaszcza kiedy wyjeżdżacie państwo na wakacje, kiedy? No może być problem ze spotkaniem pierwsze spreju ze srebrem. 

00:13:43 

Albo ten, albo ten są wiele różnych firm, ale jest to bardzo doskonały środek do. 

00:13:50 

Zaopatrywanie ran u dzieci, bo nie wymaga kontaktu ze skórą, czyli dziecko ma minimalne doznania bólowe. 

00:13:58 

Sir T Yp i jest to wspaniały sposób umocowania każdego opatrunku, bo nie daje tego, co daje konwencjonalne plastry. Po pierwsze zabrudzenie rany klej, który się od. 

00:14:12 

Ot zgromadził na skórze i usunięcie tego plastra jest yy trudne plast roche ty oczywiście w wybranych przypadkach państwo wiecie. 

00:14:22 

Aku ton sprej do bezbolesnego bezbolesnego usuwania plastrów. Dlaczego nie jak tak? 

00:14:30 

Oczywiście mla w lodówce powinien być ten krem na wypadek, gdyby potrzeba istniała zaproszeniem no maści z miodem to są moje ulubione obecnie El. 

00:14:43 

Preparaty, ale to już może być maść antybiotykowa i opatrunki typu boarder, bo one dają tą szansę, że nie wymagają umocowania żadnego, czyli mają aktywną część środkową, a jednocześnie mają plastry, które pozwalają wam zachować te opatrunki przez kilka dni i są dla mnie idealnym opatrunkiem na ramę u dzieci. 

00:15:08 

Elmes ITRA wspaniał opatrunek. Nie tylko mówię, że to, ale zawiera tą część aktywną i jest wspaniałym opatrunkiem na mniejsze rany. 

00:15:20 

No i oczywiście kolorowe opatrunki, no to już pediatra dla pacjentów. Te tak zwane soft medy no cieszą się naprawdę bardzo fajnym i są. 

00:15:31 

Bardzo miłym akcentem. Postępowanie z ranami u dzieci, bo pod rozwalają Państwu motyl głosować każdy opatrunek i dziecko naprawdę bardzo przyjaźnie i to przyśle. 

00:15:40 

No tak jakby kończąc już swojej opowieści. Oczywiście taka szafka jako chirurg dziecięcy mogę się pochwalić taką szafką, bo ja muszę być przygotowana na każdą. 

00:15:53 

I muszę być. To oczywiście proszę nie traktować, że mam te opatrunki. Ja mam bardzo, bardzo wiele innych i Jeszcze raz podkreślam, nie reklamuję żadnej firmy, ale ja jako chirurg dziecięcy muszę być, ponieważ Jestem przygotowana na to, że ja muszę zaopatrzyć w danym dniu nie mogę wysyłać rodziców do apteki, ale to, co państwu podkreśliłem tych kilka elementów, które są ważne. Uważam, że powinien każdy mieć pediatra i wtedy nasza opieka nad pacjentem z ranami będzie najbardziej optymalna. 

00:16:23 

I wspaniałe. 

00:16:25 

Oczywiście postępowanie przyjazne dziecku to jest coś, co nam pozwala, więc klinika pluszowa daje nam to poczucie, że dzieci muszą się nie czuć jak w poradni, ale muszą być naprawdę traktowane jako najwięksi przyjaciele. 

00:16:43 

I tak staram się postępować w swojej praktyce klinicznej i wierzę, że tak Państwo robicie, bo mamy cudowny zawód. Pediatria, czyli leczenie dzieci, jest cudowną wyzwaniem obowiązkiem. 

00:16:55 

EE, ale jednocześnie najwspanialszym yy najwspanialszym nagrodą, jaką możemy dostać to uśmiech dziecka i dlatego kończąc tym wykład. 

00:17:07 

Chciałbym bardzo podziękować za uwagę. Mam nadzieję, że tych kilka uwag, które państwu dałem, wzbogaci państwa praktykę kliniczną. Będziecie mogli je zastosować w swojej codziennej działalności. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to było tylko. 

00:17:23 

Częściowe omówienie tego trudnego złożonego zagadnienia, ale chciałem DU go omówić tak w stronę praktycznej. To co państwo możecie zrobić jako pediatrzy jako pediatrzy współpracujący z chirurgiem dziecięcym, bo oczywiście podkreślę, że współpraca między nami jest najistotniejszym elementem opieki nad małymi pacjentami. Dziękuję państwu za uwagę i mam nadzieję do zobaczenia. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały