Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Zaparcie czynnościowe

Prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht
Rodzaje bólów brzucha u dzieci ODC. 6/6

Czy zaparcie jest częstą przyczyną ostrych bólów brzucha? Leczenie i najczęstsze błędy terapeutyczne

Transkrypcja video „Zaparcie czynnościowe”

00:00:28

No i teraz przejdę do niezwykle ciekawego ciekawy, więc ciekawego dla mnie tematu, ponieważ zajmuje się nim już kilkadziesiąt lat z przykrością stwierdzam, że z takim samym skutkiem, bo mówię na temat zaparć już też lat 40. Kilka i do studentów i do lekarzy i do specialized antów i 40% moich pacjentów nadal to jest zaparcie.

00:00:56

I niestety w większości przypadków źle leczony.

00:01:02

Czy zaparcie może być przyczyną ostrych bólów brzucha? Tak zobaczcie państwo takie ciekawe badanie przeprowadzone w Hiszpanii w Pediatrycznej Izbie przyjęć z analizowano 962 pacjentów w ciągu 6 miesięcy 9 9% z nich, czyli bardzo dużo tak patrząc miało ostry ból brzucha i zobaczcie państwo w w połowie przypadków tych ostrych bólów brzucha.

00:01:30

Przyczyną było zaparcie. Była to przyczyna znacznie częstsza niż zapalenie wyrostka Robaczkowego, czyli zaparcie może być przyczyną ostrych bólów brzucha, choć w większości raczej przewlekłych, bo oni w ogóle przebiega bez bólowo. A jakie są objawy zaparcia, wysiłek lub ból przy oddawaniu stolca?

00:01:53

Jeżeli się na to zwraca uwagę, albo dopyta uczucie niepełnego wypróżnienia. No to oczywiście w starszych dzieci, no bo niemowlę czy małe dziecko nie powie, że ma uczucie niepełnego wypróżnienia.

00:02:04

Ból brzucha tuz szczególnie podkreśliłem, ponieważ może być popuszczanie stolca tak zwane, retencyjne, często do mnie pacjenci trafiają na, bo to jest koniec całej drogi. Zaparć owy to jest popuszczanie stolca.

00:02:20

Wzdęcie, drażliwość i niepokój zmniejszony apetyt wczesne uczucie sytości, małe przyrosty masy ciała mogą być spowodowane samym czynnościowym zaparciem i czym jest żywa i świeża krew na stolcu.

00:02:34

No to wzbudza niepokój większości matek i lekarzy. No i tyle wtedy reakcja jest gwałtowna, choć przyczyna jest całkowicie banalna, to znowu przypominam w skalę Bristol eską stolca, ale to jest bardzo ważne i to.

00:02:50

Że typ 4 jest stolcem prawidłowym.

00:02:56

My praktycy, musimy wiedzieć, że powyżej 95% za parcia to jest zaparcie czynnościowe. Wszystkie organiczne to jest mniej niż 5%. W związku z tym o organicznych myślimy nie w pierwszym rzędzie. Czy częściej o o czynnościowych.

00:03:18

To są kryteria zaparcia czynnościowego w zależności od wieku, bo inne są troszkę ta wieku od zera do 4 lat, a trochę inne powyżej 4 roku życia.

00:03:31

Zbliżone jest w obu tych kryteriach nie więcej niż 2 wypróżnienia. Na tydzień Wywiad wskazujący na retencję stolca, czyli powstrzymywanie się od oddania Stolca.

00:03:44

Początkowo potem to już się tego nie widzi, bo Leste Defekacji lub Zbite Stolce Stolce o znacznej średnicy mogą zatykać muszlę klozetową.

00:03:57

I conajmniej raz na tydzień E pit uz popuszczania u dziecka, które już umie kontrolować zaleznym, bo jeżeli jest w pieluszce i może robić kiedy chce, no to nie popuszczania nie będziemy w stanie stwierdzić.

00:04:12

No powyżej 4 roku życia. Jak państwo widzą, bardzo to się przedstawia. Podobnie w związku z tym bardzo się nad tym nie będę rozwodził.

00:04:26

Leczenie jak leczyć, zaparcie?

00:04:30

Dlaczego mówię głównie o leczeniu, dlatego, że większość jest zaparciem czynnościowym. No i niestety większość pacjentów, z którymi się spotykam, jest leczonych źle, bo coś się zleca jako pierwsze.

00:04:44

Nawadnianie doustne.

00:04:46

No piec pierwsze skrzypce odgrywa dieta bogato resztkowa, a dieta bogato resztkowa to jest przetykanie zlewu fusami od kawy. Nikomu się to jeszcze nie udało, więc podstawowy u pacjenta zwłaszcza dłużej trwającym zaparciem jest sposobem postępowania jest ob tkanie.

00:05:08

U nas się kocha Zlewkę Doodbytniczo, czyli neme.

00:05:12

To nie jest najlepsze rozwiązanie, choć czasem niezbędne. No my mamy pacjentów, który trafiają do nas w takim stanie, że w szpitalu musimy zrobić kilka lewatyw i to 2 dziennie przez kilka dni ja, bo 3 dziennie przez kilka dni zanim odetka my tego pacjenta, ale to wyjątkowe.

00:05:33

Czasem musimy się.

00:05:35

Sięgać pod tykanie, czyli wydobywanie mas kałowych E ręcznie w narkozie też rzadki, ale zdarza się, ale tak naprawdę najlepiej w warunkach domowych, a także szpitalnych jest od tykać. No tak, mówiąc ogólnikowo od góry nie od dołu nie czapek nie ma, nie nie wydobywanie ręczne.

00:06:00

Tylko podawanie dostatecznych, czyli dużych dawek makro goli, czasem w skojarzeniu z Piko siarczanem sodu, czyli od Tykamy od góry. Dlaczego? Między innymi, bo w całym mechanizmie powstawania znaczy pokaże za chwilę.

00:06:16

Zaparcia jest ból na dole. W związku z tym, jeżeli tam coś brzydko mówiąc gmera my, czyli wkładamy czopek, składamy kartkę do irygacji i tak dalej i tak dalej to znowu zwracamy uwagę tego biednego dziecka na ten koniec, w którym go bez przerwy boli.

00:06:36

Bardzo ważne jest utrzymanie efektów, czyli jakby uzyskamy efekt, to podajemy makrogol E ewentualnie laktuloza makrogol E są na pierwszym miejscu długo i w dostatecznej dawce.

00:06:52

Co to znaczy dostateczna dawka mamy uzyskać stolec o konsystencji pasty do zębów, a w skali bristol skiej, który to jest to już państwo widzieli czy czwórka?

00:07:05

Nie walna odstawiać terapii z dnia na dzień. Jak odstawiamy z dnia na dzień, to ja mam co robić.

00:07:14

No dobrze, tu mają państwo przedstawione wszystkie leki, które stosujemy, jeśli chodzi o farmakoterapię zaparcia, ale tak naprawdę na pierwszym miejscu są współcześnie makrogol E pozostałe są ratunkowe albo zastrzeżone dla dzieci powyżej 4 roku życia. Jak płynna parafina NNI Fosforanowej OK, ale powyżej 2 roku życia no i muszą być efektywny, bo jeżeli fosforany nie wyjdą na zewnątrz, to możemy.

00:07:43

EE cu hyper fosfatazy nie, więc to są postępowanie doraźne do przewlekłego stosowania. Na pierwszym miejscu makro gole w dostatecznej dawce.

00:07:55

Bardzo ważnym leczeniu dodatkowym dla EE pacjentów, z którymi możemy się już dogadać, czy też rodzice są w stanie się dogadać?

00:08:03

Tak to jest kontrolowane oddawanie stolca, to znaczy o najdogodniejsze porze. Dziecko ma usiąść na stenders się nocniku i spróbować oddać stolec. Jeżeli odda to ma otrzymać wymyśloną przez rodziców nagrodę.

00:08:21

I nie stosujemy diety bogato resztkowej, a tylko normo resztkowa.

00:08:27

A jakie najczęstsze błędy w zaparciu w stosujemy bagatelizowanie problemu samo przejdzie na pewno nie przejdzie rozpoczynania diety, bo ganster użytkowej zatykanie zlewu fusami od kawy stosowany nie leków doraźnie doodbytniczo do niczego znaczenie zbyt małymi dawkami zbyt krótko ogólnie panuje u nas zasada taka rok zaparcia rok leczenia 2 lata Zaparcia 2 lata ryczenia.

00:08:58

Czyli adekwatnie długo i skutecznie. Odstawianie leków zaraz po osiągnięciu sukcesu z dnia na dzień Katastrofa, bo za beli to znowu będzie dziecko wstrzymywało i będzie wstrzymywało.

00:09:11

Będzie miało twardy stolec, to znowu będzie bolało Katastrofa i permanentny lęk wśród farmaceutów i lekarzy lęk przed uzależnieniem od leków nie da się uzależnić od makro goli to nie jest.

00:09:28

Żaden opiat ani nic takiego wchodzi. Z jednej strony wychodzi z 2, więc uzależnić się nie da.

00:09:39

Teraz podsumowując dziecko z przewlekłym bólem brzucha, bardzo istotny jest Wywiad.

00:09:46

I dokładne badanie fizykalne to jest klucz do rozwiązania. Jeżeli są objawy alarmowe, to no stosujemy badania celowane. No to co nam się najbardziej wydaje, prawdopodobne kierujemy na konsultacje do szpitala i leczymy zgodnie z rozpoznaniem i jeżeli nie ma objawów alarmowych i był jest na przykład zwłaszcza w okolicach pępka.

00:10:14

Robimy tak zwany przesiew podstawowy, ale jak mówiłem tych badań jak najmniej, głównie musi być to dobry Wywiad i dobre badanie fizykalne. Jeżeli nie ma nic niepokojącego.

00:10:30

To jest to ból czynnościowy i leczenie takie jak mówiłem, wcale nie jest ono prof.

00:10:39

Tak naprawdę w starych podręcznikach gastroenterologii mówiło się, że najważniejszy w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego i Czynnościowych Bólów brzucha i Czynnościowych schorzeń przewodu pokarmowego jest empatyczny lekarz. No nie jest to artykuł pierwszej potrzeby współcześnie stąd być może tak dużo tych pacjentów.

00:11:05

I patrzy malując na zakończenie bóle brzucha mogą być ostre i tu wymagają postępowania w trybie nagłym, najlepiej w szpitalu i powinniśmy myśleć o końcu stać konsultacji chirurgicznej, przewlekłe, nawracające postępowanie może być spokojniejsze, co zresztą pozwala wyciszyć tak.

00:11:27

Że matki i rodziców naszych dzieci i najlepiej w trybie ambulatoryjnym, co nie jest bardzo proste, a bywa czasem kosztowne. No i to, co państwa najbardziej jak zwykle zainteresuje po moim długim wywodzie, to dziękuję za uwagę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały