Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Podsumowanie opieki powypisowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie

prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka
Opieka powypisowa nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie ODC. 6/6

Odcinek podsumowujący standardy opieki powypisowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie.

Transkrypcja video Podsumowanie opieki powypisowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie

00:00:30

2 dzień rzeczywiście za panią i za erykiem.

00:00:34

Zobaczyliśmy, oceniliśmy, jak wygląda kwestia karmienia. Zobaczyliśmy, jak wygląda jego rozwój, jeżeli chodzi o badanie dziecka i rozwój na tym etapie nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.

00:00:44

No i rozwija się.

00:00:45

Rozwija się prawidłowo. Oby tak dalej mamy do wyjaśnienia jeszcze kilka kwestii związanych z tym, że jest wcześniakiem. Wspomniała pani o retinopatii i tak jak mówiłem generalnie te kontrole okulistyczne będą jeszcze konieczne.

00:01:00

Jeszcze niedokrwistość tym.

00:01:01

Dokładnie tak o tym właśnie chciałem wspomnieć, bo mówiliśmy o konsultacjach o rozwoju dziecka. Rozwój dziecka to jak gdyby, że tak powiem bardzo często kojarzy się nam z tym, że dziecko powinien obejrzeć neurologii.

00:01:13

Rzeczywiście w wypadku, zwłaszcza tych najbardziej niedojrzałych dzieci, często ocena rozwoju prowadzona jest przez neurologa i takie wsparcie z punktu widzenia stymulacji rozwoju rehabilitacji prowadzone jest w dziennych oddziałach rehabilitacji niemowę.

00:01:27

Jeżeli będziemy widzieli, że mamy zastrzeżenia do do do tego, jak się eryk zachowuje, jak się rozwija, damy skierowanie do takiej poradni, do jakiego dziennego oddziału, rehabilitacji niemowląt damy skierowanie do poradni neurologicznej.

00:01:40

Okulista stała opieka poradni okulistycznej. Na tym etapie na pewno do końca pierwszego roku życia te kontrole będą jeszcze wykonywane, natomiast oprócz tego standard.

00:01:53

Kontrola w poradni preluksacyjnej badanie usg stawów biodrowych to rutynowe zalecenie dla wszystkich dzieci. Badanie przesiewowe usg stawów biodrowych wykonywane około 4 i 6 tygodnia wieku Post koncepcyjnego wieku skorygowanego, czyli tego dokładnie tak, to będzie jeszcze to.

00:02:05

Te pioter K też tak jest?

00:02:08

Natomiast jeżeli chodzi o leczenie o szczepienia, jak już sobie mówiliśmy, natomiast jeśli chodzi o leczenie o te rzeczy, które powinien do.

00:02:13

Stawać przed wypisem z oddziału Eryka Kontrolowaliśmy badanie tak zwanej gospodarki wapniowo Fosforanowej, czyli sprawdzaliśmy, na ile to, co jest niezbędne do tego, żeby mu się prawidłowo rozwijały.

00:02:24

Brazowo rozwija układ kostny. Na ile to, co dostaje z diety rzeczywiście się przyswaja i ten wyniki badań u eryka były prawidłowe. W związku z powyższym nie wymaga dodatkowej suplementacji ll diety mieszanką fosforan ową, czyli dodatkowej suplementacji fosforan a.

00:02:41

Natomiast to, co jest bardzo istotne, dzieci wymagają wyższej dawki dzieci rodzą przedwcześnie, wymagają wyższej dawki witaminy D 3 standardowo dla wcześniaków mówimy o dawcę 800000 jednostek. Oczywiście uwzględniamy również to, co otrzymuje w w pani pokarmie. Jeżeli pani mleko będzie suplement owane tak zwanym Wzmacniaczem Bebilon hmf tam również jest witamina D, czyli na to będziemy musieli zwrócić uwagę. To będziemy jeszcze dokładnie sobie przed.

00:03:09

I czekać natomiast z innych leków z racji tego, że eryk miał niedokrwistość i wymagał z tego powodu transfuzji uzupełniającej, będziemy musieli mu rutynowo kontrolować morfologię. Na tym etapie dość często co 2 co 3 tygodnie. Jeżeli.

00:03:25

Dawka żelaza będzie niewystarczająca. Wszystkie dzieci, które się urodziły przedwcześnie, otrzymują profilaktycznie bądź leczniczo preparat żelaza. Na tym etapie, jeżeli chodzi o eryka, chcielibyśmy, żeby utrzymywał minimum 6 mg na kilogram masy ciała, preparatu żelaza. Eryk dostaje zgodnie z tym, co widzę w zaleceniach, dostaje preparat żelaza w odpowiedniej dawce.

00:03:49

W związku z powyższym na tym etapie modyfikować nie będziemy. Oprócz preparatu żelaza podajemy jeszcze witaminy z grupy B, Witaminy Krwiotwórczy i ta dawka, którą przewidzieliśmy. Przy wypisie jest również dawką dawką. Na tym etapie prawidłową także.

00:04:03

Oprócz żelaza, witaminy BI, witaminy D na tym etapie innych leków eryk nie wymaga, nie musi mieć podawanych.

00:04:14

EE, jeżeli chodzi, jeżeli chodzi o inne zalecenia, patrzy jeszcze sobie przy tym, co było przy wypisie. No to wydaje mi się, że to Wszystko, czyli konsultacje specjalistyczne, o którego wspomnieliśmy wcześniej.

00:04:27

Kontynuacja leczenia niedokrwistości tak jest dokładnie tak. To są te wszystkie rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, o których musimy pamiętać. Także z mojej strony. Na dzisiaj to tyle wszystkiego dobrego życzę. Dziękuję bardzo za wizytę.

00:04:28

Czyli odpowiedni stanie.

00:04:38

Przykład, dziękuję, dziękuję bardzo w takim razie.

00:04:45

Proszę państwa, pamiętajmy, że wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie muszą być otoczone wielo kompleksową, systematyczną opieką specjalistyczną wielu specjalistów, że jakość rozwoju powinna być monitorowana conajmniej do 3 roku życia, właśnie też przez neonatologów. Oczywiście z pomocą wielu specjalistów. Szczególnie ważne są pierwsze 2 lata.

00:05:17

Pamiętajmy również, że nie wszystkie wcześniaki na szczęście wymagają terapii rehabilitacyjnej częstych dzieci na pewno wymaga, ale na pewno ważna jest fizjoterapia.

00:05:32

Bardzo ważne są konsultacje logopedyczne, konsultacja psychologiczna, a konieczna ocena psychologa w pierwszym roku skorygowanym. No i ocena neurologiczna nie jest on nam potrzebny.

00:05:47

Stale w każdy przy każdej wizycie w poradni neonatologiczny, ale na pewno w tych takich kluczowych miesiącach życiowych w 9, 18 ten 18 miesiąc stale się tutaj pojawia 24 czy w 30 miesiącu życia. Pamiętajmy o tych okresach lekarz rodzinny musi o tym pamiętać. Inny pora.

00:06:13

No na to logicznych musimy o tym pamiętać. Pamiętajmy również o tym, że wcześniak może dogonić swojego do noszonego rówieśnika, ale wymaga absolutnie więcej czasu i stymulacji rozwoju wymaga każde dziecko, a wcześniak, szczególnie stymulacja to nie jest rehabilitacja. Pamiętajmy również, że nasilone krwawienie około i około komorowe ciężka postać dysplazji oskrzelowo płucnej i Retinopatia.

00:06:46

To te czynniki ryzyka, które nie są korzystne, prognostyczne i o tych czynnikach musimy pamiętać i monitorować głównie rozwój bardzo szczegółowo tych dzieci i na każdych wizytach informować rodzicach o postępach w rozwoju tego dzie.

00:07:07

Ale nie wyrokować jeszcze o tym, co tak naprawdę będzie na przyszłość. Pamiętajmy, że nie istnieje rehabilitacja. Już o tym mówiłam. Rehabilitacja to jest leczenie. To nie jest stymulacja rozwoju, nie ma rehabilitacji. Na wszelki wypadek tak wszyscy.

00:07:26

Fizjoterapeuci mówią.

00:07:30

Jest tylko część dzieci, która rzeczywiście wymaga tej rehabilitacji i musi to być klinicznie uzasadnione.

00:07:40

Ocena skuteczności karmienia, czyli od ocena skuteczności żywienia dokonuje się na podstawie przyrostu masy ciała, którym musi być do oceniany na każdej wizycie i musi być wpisywane w dokumentacji lekarskiej i musi być odnotowany na siatkach czy fenton, czy potem siatkach już wachowskich. Tych, które mamy w książeczce Zdrowia Dziecka te ocena pomiarów.

00:08:11

Obwodu głowy, które mówią nam bardzo dobrze, nam mówią o wzrastaniu mój.

00:08:17

Wymagane jest co miesiąc do pierwszego do końca pierwszego roku życia. Pamiętajmy, że nie chcemy, żeby nasze dzieci przybierały zbyt szybko nam na masie, a więc żeby na tych siatkach centylowych nie byłyby nie było.

00:08:36

Było 2 odchyleń standardowych w górę. No lub niestety też w dół i takie sytuacje wymagają specjalistycznych konsultacji żywieniowych.

00:08:49

No i to co jest bardzo istotny wcześniaki powinni być szczepione. Zgodnie z wiekiem chronologicznym szczepienia rozpoczynamy u wcześniaków już na oddziałach neonatologicznych. Te szczepienia w zawarte w programie szczepień ochronnych i nie wymagają szczepienia żadnych konsultacji Neurologicznych. Dziecko Przetrzepią.

00:09:16

Rzeźbieniem musi być z zbadane i musi być stabilne, czyli bardzo często tuż przed wypisem z oddziału kilka dni zwykle przed Wypisem, ale czasami wcześniej yy, gdzie dzieci urodzone przedwcześnie mają wykonywane szczepienia.

00:09:36

Pierwsze szczepienia na oddziałach noworodkowych. Czy to jest ważne, bardzo ważne, bardzo ważne dla lekarzy rodzinnych, których potem muszą kontynuować te.

00:09:46

Szczepienia kontynuować o czasie yy dlatego, że wcześniaki.

00:09:52

Na szczęście jest to już przeszłość. Miały niezwykłe opóźnienia w realizacji szczepień. Czasem to szczepienia dochodziły do 30, 40 nawet tygodni.

00:10:04

To jest oczywiście zastraszające było zastraszające, bo w tej chwili rzeczywiście powszechne już są szczepienia wcześniaków. Pierwsze czytania na oddziałach noworodkowych raz jeszcze podkreślam absolutnie nie tylko dzieci z ciężkimi uszkodzeniami układu nerwowego wymagają konsultacji neurologicznych.

00:10:25

Przed szczepieniem.

00:10:29

Yy dzieci, u których yy obserwowane były w wywiadzie. Czy są drgawki? Oczywiście wymagają oceny neurologicznej, a mogą być szczepione 6 miesięcy po ostatnim napadzie drgawkowym dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym również mogą być szczepione, co jest bardzo, bardzo ważne i istotne.

00:10:56

W celu ograniczenia liczby wkłuć yy zalecane szczepienia skojarzone szczepienia, szczęście składnikowe. Oczywiście te, które są bezpłatne w tej chwili na oddziałach noworodkowych noworodkowych to jest najczęściej dziewiątka pięcio walentyna, ale myślę, że doczekamy się również z tego, że będzie i sześcio składnikow, a no i to, co jest olbrzymim sukcesem.

00:11:23

To, co udało się wywalczyć wakcynologii tą pediatrą, ale również in neonatologów. To była dosyć długa walka. To, że od 1 stycznia tego roku w kalendarzu szczepień ochronnych znalazło się szczepienia przeciwko Rota wirusom i te szczepienia też powinny być realiz.

00:11:44

Zwane u wcześniaków przed wypisem, chociaż nie jest to zawsze takie łatwe, dlatego, że wiemy oczywiście, że mamy te bardzo krótki okres, w którym te yy czasowe, w których te szczepienia możemy podać do 24 tygodnia życia, chociaż u wcześniaków można troszeczkę ten okres wydłuż.

00:12:06

Przyjdź i już na zakończenie chcę oczywiście powiedzieć, że to jest niezwykle oczywiście istotny, że wcześniak i dzieci nie wymagają aż takiej znacznej liczby witamin. Te wszystkie witaminy są w są oczywiście dostarczane z pokarmem mamy. No, czyli oczywiście musi być podawana witamina DI to w dawkach zwiększony.

00:12:31

Czy osoby 800000 jednostek, ale już po po po osiągnięciu 40 tygodnia może być wieku post koncepcyjnego możemy ta dawka może być 400 jednostek, tak jak dla każdego dziecka. Natomiast no u wcześniaków ważne jest, żeby to stosowanie witaminy D odbywało się pod kontrolą gospodarki wapniowo fosforanowej, która powinna być dokonywana w.

00:13:01

Poradniach neonatologicznych to jest bardzo.

00:13:06

I również pod kontrolą zwężenia aktywnych metabolitów witaminy D. Oczywiście kontrola badań hematologicznych, no i żelazo żelazo jest niezbędne dla dzieci urodzonych przed przedwcześnie, ale te dawki od 2 do 4 mg na kilogram na na na dobę i jeżeli dziecko w okresie noworodkowym wymagało stosowania erytropoetyny tych do erytropoetyna stale nie ma światowych rekomendacji dla.

00:13:38

Yy no noworodków.

00:13:41

E urodzonych przedwcześnie. Niemniej jednak bardzo wielu hematologów poleca tą erytropoetyny.

00:13:49

Czyli stosuje i bardzo wiele neonatologów w Polsce również erytropoetyny stosuje ta erytropoetyna rozpoczęta na oddziałach noworodkowych powinna być kontynuowana pod kontrolą. Oczywiście.

00:14:06

Ferrytyny pod kontrolą Hemoglobiny Wu poradniach lekarza rodzinnego.

00:14:16

Także, proszę państwa, wydaje mi się, że mmm.

00:14:20

Udało mi się zwrócić uwagę na najważniejsze problemy w opiece po Wypis owej wcześniaka, a odsyłam państwa do standardów opieki ambulatoryjnej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie wu, którym znajdziecie państwo bardzo wiele cennych informacji, które również dzisiaj fill poruszałam. Ta książeczka powinna być w każdej poradni lekarza rodzinnego i w każdej poradni.

00:14:50

Fil specjalistycznej, do której trafiają wcześniaki. Dziękuję państwu bardzo za uwagę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały