Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Transkrypcja video Diagnostyka zakażeń układu moczowego 

00:00:14 

Wszystkich dzieci małych, mniej do 5 roku życia, które gorączkują bez uchwytnej przyczyny L oraz u dzieci z objawami sugerującymi zakażenie układu moczowego lub u tych, które mają fill czynniki. 

00:00:29 

Taka, musimy podejrzewać zakażenie układu Moczowego i wykonać badanie moczu. Tak jak widzicie państwa, które przypominacie poprzednie zalecenia, to zalecenie pierwsze brzmiał zupełnie inaczej ograniczało się tylko do małych dzieci, do 20 do 24 miesiąca życia, a tu mamy już dodane dzieci starsze. Dlaczego tak się dzieje? Otóż badania ostatnich lat właśnie wykazują, że wprawdzie najczęściej gorączkowe. 

00:00:55 

Marzenia dotyczą chłopców poniżej pierwszego roku życia, ale ul. 

00:00:59 

Dziewczynek do 4 roku życia. W związku z tym nasze towarzystwo postanowił rozszerzyć te zalecenia do związane z podejrzeniem i koniecznością wykonywania. 

00:01:10 

Potem do nieco starszego wieku fill. Dlaczego bardzo ważne jest, żebyśmy szybko rozpoznali i szybko wdrożyli leczenie. Jedno z badań, które ukazało się nie tak dawno i obejmujący jak prawdę 500 dzieci, wykazało, że im później wprowadzamy leczenie. 

00:01:28 

Nie fill i im dłużej się utrzymuje gorączkę hmm towarzysząca zakażeń nie leczona, tym większy, większy odsetek dzieci może my odnotować blizny właśnie w trakcie przebiegu, a tego się przecież bardzo boimy, bo to jest początek przewrotny i choroby nerek. 

00:01:48 

Powiedzieliśmy sobie, że u tych dzieci z podejrzeniem musimy wykonać badania moczu. Mogą to być testy paskowe. One są w tej chwili już dozwolona. Będę nawet u młodszych dzieci. Badanie mikroskopowe oraz badanie mikrobiologiczne, czyli tak zwany pop. 

00:02:02 

Moczu i tak musimy pamiętać, że testy paskowe nigdy ją nie są do końca wiarygodne i one jeżeli wypadną dodatnie muszą być absolutnie jest weryfikowane metodą mikroskopową. 

00:02:16 

Pamiętajmy również, jak bardzo ważny jest sposób badania EE pobrania moczu. Jak bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja moczu uzyskanego na po? 

00:02:25 

Pamiętajmy, że nawet na badanie ogólne moczu nie powinien być stać dłużej niż 4 godziny, a na posiew powinien być pozby po dokładnym odbyciu ujścia cewki moczowej powinien być pobrany bezpośrednio do zbiorowego naczynia takiego jakie kupujemy jałowe naczynie w aptece ze strumienia. 

00:02:45 

Środkowego w tej szybkiej demus cycy piaskowej mamy 2 testy. To jestes teraz oby, który wykrywa obecność. Jest to razem ok. 

00:02:55 

Oocytów, czyli obecność leukocytów, ale dosyć czuły, bo wykrywa tobą na tą ilość leukocytów uznawaną za le układ cytuję i też Azoty mną. To jest azad umowy dotyczy wykrycia bakterii i opiera się na redukcji azotanów do azotynów przez babcię. 

00:03:15 

On niezupełnie jest do końca swoistego wyglądu, że nie każde bakterie mają taką właściwość. Także nie obie te metody, tak jak już wspomniał, muszą być zweryfikowane, bo nie są dostatecznie swoiste ani dostatecznie czuła. 

00:03:30 

Jak interpretować tak wstępnie? Jeżeli jest strona, to jest paskowy na leukocyty dodatni. Ja za tymi dodatni musimy podejrzewać zu i włączyć leczenie pobierając wcześniej można badanie bakteriologiczne. 

00:03:45 

Jeżeli, że tylko cyt Anna stera za jest ujemna. 

00:03:48 

Azoty mi dodatnie, ale są objawy kliniczne. To też musimy postąpić w ten sposób podejrzewając zakażenie układu moczowego. Natomiast jeżeli mamy oba testy ujemny, nic nie robimy. Nie podejrzewamy zakażenia. 

00:04:06 

A w sytuacji kiedy jest stelaza loko cyt a miał dodatnie azotyny ujemny wysyłamy mocz na badanie ogólne i na posiew fill nie rozpoczynając fill antybiotyk o terapii jeżeli nie występują objawy. 

00:04:25 

Jak możemy pobrać na posiew, to już państwo, wszyscy wiecie, więc szybciutko powiemy, że na badanie ogóle to to wiadomo, że możemy powiedzieć wszelką wszelkimi metodami, nawet na ten woreczek. 

00:04:37 

Ale jeśli chodzi o badanie na posiew, to możemy albo ze Środkowego strumienia drogą cewnikowania pęcherza moczowego lub zakuć na dłon owe bezpośrednio do jałowego naczynia F. 

00:04:51 

Oczywiście, jeśli chodzi o ll, pobieranie moczu na L poprzez nakłucie na dłoń owe ono najczęściej zarezerwowany jest dla dzieci najmłodszych dla noworodków, dla chłopców ze stulejką. Kiedy mamy trudności za cewnikowanie M no pół dzieci z lokalnym zakażeniem cewki. 

00:05:12 

Mocowej to badanie jest stosunkowo proste, więc nie bardzo fill rozumiemy to niechęć, ale tym bardzo niewiele ośrodków w Polsce to wykonuje, a wykonuje się to przecież po dla pojęć dziecka. Kiedy pęcherz jest wypełniony i pod kontrolą badania i pod kontrolą badania usg jak. 

00:05:34 

W ostatnich latach to, co zauważyłam, że fill również pokazały się takie zestawy moc uś do obierania ll. 

00:05:43 

Moczu na badanie bakteriologiczne. Proszę państwa, błagam, proszę tego nie stosować, to nie jest to jest pobieranie moczu na na yy Gazę na bawełniane kulki czy wyciskane. To nie jest metoda, ona nigdy nie będzie wiarygodna. Także bardzo proszę absolutnie tego nie robić i oczywiście na badanie bakteriologiczne też nie można używać boryczka, ponieważ do 80% i wyników to są wyniki pozytywnie fałszywie dodatnie. 

00:06:16 

I tylko wynik ujemny możemy uznać za prawidłowe. 

00:06:22 

Jak interpretować tu też proszę państwa, są małe rozmiary, więc proszę uważać, jeżeli pobieramy mocz przez cewnik 10 do 4, czyli 10000. Jeżeli przez nakłucie na dłon owe fill 1000 komórek mi litrze, a wtedy tutaj się nic nie zmienia. Jeżeli jest próbka pobrana ze środka po prostu mienia to jest 100000 komórek mieli czy niezależny od niezależnie od płci. 

00:06:51 

Co wymiany jest ważne, jeżeli zaczynamy. 

00:06:55 

Ziarno, zobacz, dziecko. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wiek dziecka i w zależności od tego wieku. 

00:07:02 

O różne elementy. 

00:07:03 

Pytamy, ale głównie pytamy właśnie o temperaturę ciała, o zaburzeniu starszych dzieciom nieprawidłowo nic nikt ja o zaparcia ogóle okolicy krzyżowo lędźwiowej, a ubiór młodszych dzieci o biegunkę wymioty. Hmm, również właśnie przedłużającą się żółtaczkę u dziewczynek pytam, a tą aktywność seksu? 

00:07:25 

A wygodzie roz rodzinnym musimy uwzględnić właśnie wady wrodzone zakażenia, czy też nadciśnienie tętnicze. Fill było bliższej rodzinie, co jest ważne w badaniu przedmiotowym. 

00:07:38 

No właściwie badanie przedmiotowe jest wykonujemy tak samo jak szczegółowo, jak w każdym innym przypadku, ze szczególnym uwzględnieniem przede wszystkim jamy brzusznej. Tutaj patrzymy, czy właśnie nie mamy na stałych, czy są jakieś? 

00:07:54 

Opory patologicznie w rzucie pęcherza moczowego, co może sugerować wypełniony memo. 

00:08:00 

Sam pęcherz czy też al jakieś opory w rzucie nerek, mogące sugerować wodonercze. Mam oczywiście jest to ładnie macany. Jeżeli wodonercze jest znacznego stopnia, musimy zbadać oczywiście obiadów do flama. 

00:08:16 

Ocenić yy okolicy krzyżowo lędźwiową na obecność yy różnych zmian, o których za chwilę powiem, ale przede wszystkim musimy ocenić bardzo dokładnie zewnętrzne narządy płciowe. 

00:08:29 

Nawet jest to tak ważne, że ujęto to w zaleceniu 2 i siła rekomendacji jest a jeden, czyli bardzo wysoka. 

00:08:36 

Musimy sprawdzić, czy nie ma stanu zapalnego, jaki jest długość napletka, czy on jest rzeczywiście bardzo długi. Czy nie mamy do czynienia ze stulejo, która może uczynić być czynnikiem uspa stawiającym do zakazem i czy nie mamy zrośnięcia warg sromowych mniej? 

00:08:51 

I tutaj chciałam 2 słowa powiedzieć o tej wadzie, ponieważ jest ona dosyć bagatelizowana, a coraz śmieszniejsze. Przede wszystkim ja obserwuję nawet tą wadę u dziewczynek siedmio czy ośmioletnich, co oznacza, że z wywiadu, których wcześniej były badane przez niejednokrotnie przez lekarzy pierwszego kontaktu, czyli nikt tego po prostu tam nie oglądał, nie badał. Jest to. 

00:09:20 

Problem dosyć wcale nie taki rzadki, bo dotyczy do 3% małych dziewczynek, no występuje w takich jakby 2 rzutach pierwszy. 

00:09:29 

To są te najmniejsze, okres te najmniejsze yy dzieci, a potem pierwsze 2 lata, a potem 6, 7 rok życia. 

00:09:37 

Cóż to jest takiego? To jest po prostu taki szew przeźroczysty z niewielkim otworem na wypływ moczu tu widzimy prawidłowy obrazek. 

00:09:45 

Tutaj mamy nieprawidłowość w zależności od tego, czy jest częściowe, czy całkowite zarośnięcie. Wygląda to tak, a nie inaczej, ale coś się w takich sytuacjach dzieje? Hmm, takich sytuacjach dochodzi do oddania moczu, który tam zalega, bo to jest po prostu taka. 

00:10:00 

Kieszonka także nie dość, że to yy. 

00:10:03 

Zalega no to dziec. 

00:10:04 

Co w cudzysłowu popuszcza Mocz no czy majteczki, no i mogą to być też być wtórnie Stany zapalne pochwy i tak to wygląda to widać bardzo wyraźnie taki przeźroczysty taka błonka, która łatwo się najczęściej daje rozdzielić fill i proszę państwa, dlaczego tak się dzieje? Otóż próby winny jest temu hipo estrogeny z tym. 

00:10:29 

Młodszym okresie, który sprawia, że. 

00:10:32 

Fill wargi sromowe są pokrytej bardzo takim cieniutkim suchym nabłonkiem i ona też wtedy mamy zwiększoną podatność na mikrourazy jak są mikro urazy to powstaje stan taki mikro stan zapalny i dochodzi do sklejenia i do takiego właśnie gojenia się poprzez wzrost. Dodatkowo hipol stronę nic zmienia odczyn pochwy na zasadowy, co też sprzyja Stanom zapalnym. 

00:11:03 

Zrobić no taki mikrourazy mogą powstawać się również w wyniku nieprawidłowego pierożkowa nia fill przemywania są wyłącznie takimi nawiedzonymi chusteczkami. 

00:11:14 

Także pamiętajcie państwa, żeby rodzicom doradzić, żeby chociaż raz na dobę użyć. 

00:11:19 

Zwykłej, najzwyklejszej wody. 

00:11:21 

No może to być też podrażnienie przez przez różnego rodzaju te kosmetyki, których jest cała masa. Wiem w tej chwili na rynku. A jak zapobiegać, to przede wszystkim nie będę taki dokładnie tego omawiać. 

00:11:33 

Po prostu musi być prawidłowa pielęgnacja, a jeżeli. 

00:11:39 

Kwestii już leczniczej to mamy domu możliwość zastosowania kremu z estrogenami czy to bestie stałabym 2 raz dziennie przez 2 tygodnie. 

00:11:48 

Potem również smarujemy nieco rzadziej, ale jak już to Wszystko ustąpi, to trzeba pamiętać właśnie o prawidłowych i gisz też ważne jest, żeby natłuszczać, nie stosować natomiast ani sudokremu, którego ja broń Boże nie polecam nigdy na stromą dziewczynę, ponieważ trudno go zmyć i to jest absolutnie. 

00:12:09 

Przyczepność wszelkiego rodzaju bakterii i innych. 

00:12:15 

Cząstek kał. 

00:12:17 

Jest niedopuszczalne, także proszę tego yy nie stosować. Nie poleca się mamą i w badaniu fizykalnym chciałam powiedzieć, że musicie państwo zwrócić właśnie uwagę na okolicę krzyżowo lędźwiową. 

00:12:29 

No tak zwane stygmat czy patologiczne ogłoszeń, a właśnie czy patologiczny zasinienie, czy też obecność takich tłuszczach u, bo to wskazuje i zawsze fill jest takim sygnałem. Aha, może to być wada dystroficzne, ale nawet zrobić na powinnam się zapalić, zapalić lont. 

00:12:47 

Że to może być związane z pęcherzem neutrogenę. 

00:12:50 

Apel też na wroga. Nim jak państwo wiecie, to jest bardzo duży czynniku sposoba jący za zakażenia, ponieważ są tam przede wszystkim zaburzone wydalanie moczu. 

00:13:01 

Oczywiście miejscowy stan zapalny podrażnienia czy pieluszkowe, czy nie powodujące Stany zapalne sromu dziewczynek czy też stulejkę. Musimy to Wszystko dokładnie zbadać, bo to są Wszystko czynniki juz posiadający co badaniach dodatkowych. Praktycznie nie ma jakiś takich konkretnych badań, które by powiedziały. To jest zakażenie układu moczowego. 

00:13:21 

Oczywiście wskazują na tym badania ogólne bakteriologiczne i o tym, żeśmy już mówili, natomiast badania krwi muszą uwzględniać po prostu. 

00:13:29 

Czynniki EE markery stanu zapalnego crp prokac i Tony my naukowcy to zy. No i musimy również w każdym przypadku ocenić funkcję nerek, badając możliwości kradnie ile program cytujmy szczególnym markerem, ponieważ okazuje się, że nie ona koreluje z nasileniem zmian. Biz nowa tych wsi integracji po przebyciu ostrego doniczkowego zapalenia nerek. 

00:13:55 

I uznawana jest zarówno zresztą jak i usg dopler, chociaż mniej on jest specyficzny ll ve ocenie właśnie. 

00:14:07 

Miejsca zakażenia. Czy jest to górne góry? 

00:14:11 

Marcinek do pocztowych czy dolny sl na pewno scyntygrafia ld mesa temu może służyć i może pokazywać, że tam jest miejsce zakażenia, ale w praktyce praktycznie ona nie jest wykonywana. 

00:14:28 

Tylko do celów czasem naukowych. Badania ostatnich lat wskazują na takie Marki jak Global czy białka szoku termicznego 70, które mogą być przydatnym Marki mogą być przydatni markerami zróżnicowaniu ostrego odmienić kowego zapalenia nerek od zakażenia Dolnego odcinka byłoby to bardzo korzystne. 

00:14:50 

Nie niestety również na razie nie doczekaliśmy się to w zwykłych laboratoriach. Jest to dalej tylko właściwie do celów naukowych. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały