Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Transkrypcja video „Ostry brzuch”

00:00:28

Witam państwa bardzo serdecznie. W kolejnym odcinku dotyczącym tak zwanego ostrego brzucha, dlatego jest on tu w cudzysłowie, bo jest to takie pojęcie, którym się posługujemy na dyżurach, w dyskusjach naszych lekarskich i nie lekarskich, także ostry brzuch.

00:00:47

Budzi to bardzo duży niepokój. A cóż, to jest tak naprawdę ostry brzuch? Jest to sytuacja, w której mamy tak naprawdę no 3 objawy.

00:00:58

Oczywiście brzucha objawia drzewno WE mogą to one być oczywiście wyimaginowane. Coś mnam, że nam wydawać, że są no i towarzyszą tym bólom, nudności i wymioty. To jest zawsze zestaw objawów, który jest niepokojący i z reguły powinien wymaga zasięgnięcia opinii chirurga.

00:01:23

Jakie są najczęstsze przyczyny tak zwanego ostrego brzucha, o których powinniśmy pamiętać i je wykluczyć, zanim będziemy szukać czegokolwiek innego, to jest zapalenie wyrostka robaczkowego w głąbie.

00:01:35

Nie, no zdecydowanie częstsze u dzieci, zwłaszcza małych niż u dorosłych. Niedrożność mechaniczna bądź pora rzędna, No i zapalenie otrzewnej zarówno zapalenie się szerzące się. Jak już mówiłem przez się.

00:01:52

Łoś albo na drodze krwi o pochodnej, na przykład takim dość klasycznym i dziwnym mogłoby się wydawać zapaleniem otrzewnej. Jest zapalenie otrzewnej pneumokokowe.

00:02:05

Skąd się one tam biorą? Nie jest łatwo powiedzieć, ale w sytuacji, w której mamy płyn otrzewnowej, czyli w puch linie brzusznej, może się zdarzyć zapalenie krwiopochodne, pneumokokowe, otrzewnej o tym warto.

00:02:25

Te przyczyny ostrego, aby EE ostrego brzucha powiedzmy, w większości chirurgiczne są zróżnicowane co do częstości w zależności od wieku pacjenta. U noworodków dominują wady rozwojowe. Noco wydaje się dość zrozumiałe, zapalenie otrzewnej Krwiopochodne bądź strzeżone.

00:02:46

Coś się przed przez ciągłość, niedrożność łukowa.

00:02:50

Ona dotyczy głównie pacjentów z mukowiscydozą i za dziwne może się wydawać u noworodków. Zapalenie wyrostka robaczkowego też się czasem zdarza.

00:03:03

Jeśli chodzi o niemowlęta, to może być to uwięzienie ęcie przepukliny. Jak mówiłem, trzeba być czujnym i oglądać pacjenta całkowicie rozebranego w głowie.

00:03:16

Nie też często w okresie niemowlęcym, z czego to wynika? Bardzo często wynika to z tego, że no często w w tym wieku występują zakażenia przewodu pokarmowego. One prowadzą do powiększenia grudek chłonnych wśród ścienny.

00:03:33

I to takie powiększone grudki i Obrzęknięta Błona Śluzowa może stać się przyczyną wgłębienia i jak to przejdzie? Nic, czego nie jesteśmy w stanie później znaleźć. Niedokonany zwrot jelit jako jedno jeden z elementów.

00:03:53

Wad wrodzonych zapalenie otrzewnej. No to jak w każdym wieku albo przez ciągłość, albo przez drogą krwią pochodną zapalenie uchyłka maikela, które wcale nie musi dawać.

00:04:07

Krwawienia, a tylko bóle. No można powiedzieć, że trochę obwodowe, tylko zlokalizowane na zupełnie gdzie indziej ci pamiętać także trzeba, zwłaszcza u niemowląt, z którymi no nie jest łatwo się dogadać i nie są nam w stanie swoich objawów przekazać, gdzie ICO to bardzo często za psełdo ostry brzuch odpowiada Bakteryjne zapalenie i.

00:04:33

Jelit może imitować zapalenie otrzewnej i co bardzo ważne odmiedniczkowe zapalenie nerek może dawać bardzo zbliżone objawy do objawów. Odszedł w nowych i o tym warto pamiętać.

00:04:50

Jeśli chodzi o dzieci starsze, to na pierwszym miejscu szkolne i starsze to na pierwszym miejscu pojawia się zapalenie wyrostka robaczkowego. To jest właśnie okres.

00:05:00

Najczęstszego występowania zapalenia wyrostka robaczkowego ostra biegunka bakteryjna. No zrozumiałe dziecko idzie do przedszkola. Jak nie chodziło do przedszkola, to idzie do szkoły.

00:05:11

No tam to ryzyko zakażenia bakteriami jelitowymi jest zdecydowanie większe zapalenie otrzewnej. No to jak w każdym wieku niedrożność mechaniczna, bo oczywiście możesz mogą się zdarzyć wady, które się ujawniają nawet u dzieci starszych.

00:05:28

Wgłębienie także może się zdarzyć uwięzienie ncie przepukliny zaciesz zdjęcie jelita i w tym wieku stosunkowo często mamy do czynienia z zapaleniem trzustki, które jest w tym wieku i zwykle zapaleniem po wirusowym czy wśród wirusowym, zwiewnym, który jak nie pomyślimy, że ono jest, to jeżeli spóźnimy się z badaniami, to dolegliwości ustępują i nawet nie wiemy, że było to zapalenie 3.

00:05:57

To nie jest tak jak u dorosłych, w przeciwieństwie zresztą u dorosłych zapalenia trzustki u dzieci nie przebiegają tak dramatycznie jak u dorosłych.

00:06:07

Liczba zgonów u dorosłych z powodu ostrego zapalenia trzustki wcale nie jest mała. U dzieci zdecydowanie znikoma i to całe szczęście.

00:06:19

Możemy mieć także tak zwany ostry brzuch rzekomy. O jednym z nich to już mówiłem, czyli o podrażnieniu otrzewnej w przebiegu kwasicy ketonowej i że było to może być to przyczyną nie potrzebnej operacji chirurgicznej.

00:06:35

Niedrożność porażyn na, która może być spowodowana na przykład Hypo nad Tremą Hypo Kalie Mią bądź Hypo chlorem ją. Dlatego tak tak ważne jest w przypadku no ostrego brzucha też podejrzenia ostrego brzucha. Wykonanie no podstawowych badań. O czym będę mówił jeszcze za chwilę?

00:06:52

W tym również właśnie jonogram.

00:06:55

Wstrząs może imitować ostry brzuch i tak jak już mówiłem zapalenie płuc prawostronny, zwłaszcza zapalenie płuc płat owe może imitować ostry brzuch.

00:07:10

Niezwykle ważne jest postępowanie w przypadku podejrzenia ostrego brzucha i powinniśmy je przeprowadzać wedle tego schematu, jak gdyby otwa ich w ując każdy element.

00:07:23

Bo to zmniejsza ryzyko pomyłek nie popełnia żadnej pomyłki, jeśli chodzi o bóle brzucha, zwłaszcza ostry brzuch. Tylko ten, który się tym nie zajmuje.

00:07:34

Reszta, jeżeli się zajmuje, to jakiś błąd w życiu na pewno popełnią, bez względu na to, gdzie pracują i jak są wykształceni, to się niestety może.

00:07:44

Zdarzyć, ale żeby zminimalizować tę możliwość, ważne jest przeprowadzania badania u pacjenta w określonym schemacie i nie zapominanie o pewnych elementach, jeśli chodzi o badanie ogólne, to musimy ocenić stan ogólny.

00:07:59

No właśnie, jak zachowuje się pacjent? No czy jest wstrząsowy czy jest no biegającym dzieckiem, któremu tak naprawdę wydaje się, że nic nie dolega? Kolor twarzy czy jest blady czy zaczerwieniony oddech, czy nie ma na przykład oddechu kwasi czego?

00:08:14

Czy duszności stan świadomości. Ten kontakt z dzieckiem bardzo jest ważny i to co już mówiłem na wstępie ułożenie ciała czy leży jak kłoda i się nie rusza.

00:08:27

No to wtedy jest niezwykle podejrzane o zapalenie otrzewnej, czy też no wierci się i kręci. Stara się znaleźć taką pozycję, w której boli najmniej. To to jest, jeśli chodzi o badanie ogólne.

00:08:40

Bardzo ważny jest z najważniejszych elementów w ogóle w ogóle w pediatrii, w medycynie. To jest Wywiad bardzo zaniedbywany. Potem się bada 100 różnych rzeczy, tylko dlatego, że się źle z zebrało Wywiad, bo jakby się dobrze zebrało, to by się miało już rozpoznanie bez często dodatkowych badań. Ale to tak na marginesie i po wielu latach doświadczeń.

00:09:05

Bardzo ważny jest charakter bólów czy odessą i o to trzeba zapytać matkę bądź dziecko w zależności od wieku. Czy one są stałe czy kolkowe, czy mają jakiś związek z jedzeniem, czy nie, czy mają jakiś związek z defekacja czy nie, czy z jakimiś innymi okolicznościami, które nam przyjdą do głowy albo matce wymiar.

00:09:26

Ty i charakterystyka nie tylko czy wymiotuje, ale czym wymiotuje? Czy są to wymioty treścią pokarmową, czy są to wymioty żółciowe, czy też nie? Daj Boże wymioty kałowe, które świadczą o niskiej niedrożności jelit.

00:09:42

Wypróżnienia i charakterystyka to znaczy, czy w ogóle są, jak często są? Czy są to stolce biegunkowe, czy zaparte czy.

00:09:54

Czy stolce mają domieszkę krwi świeżej, czy są wymieszane z krwią, czy są to smoliste stolce?

00:10:01

O to należy zapytać niezależnie od tego, czy matka czy rodzic o tym mówi, czy nie i czy pacjent o tym mówi czy nie.

00:10:09

Trzeba go dokładnie o to wypytać. Czy tym objawom towarzyszy gorączka i chcę niezwykle ważne w choroby w otoczeniu, bo jak często w czasie wykładów podkreślam no jeżeli to jest 10 ofiara przyjęcia weselnego, to najprawdopodobniej na zakażenie salmonellą w no. Natomiast jeżeli to jest jedyna ofiara tego przyjęcia weselnego.

00:10:32

To wielce prawdopodobne, że ma zapalenie wyrostka Robaczkowego.

00:10:38

Jeśli chodzi o badanie brzucha, musi się ono odbywać. Wedle tego tu przedstawionego schematu w tejże kolejności, a nie innej zaczynamy od oglądania. No możemy stwierdzić figurowanie wzdęcie, stawianie się jelit to nie częste, ale możliwe.

00:10:59

W 2 etapie osłuchuje my przed Obmacywanie Mbo jeżeli będziemy obmacywać przed osłuchiwanie mto wywołamy sztuczne fale perystaltyczne. Juz usłyszymy, że pacjent ma perystaltykę, choć tak naprawdę nie ma, czyli osłuchiwanie charakter szmerów PL STATYCZNYCH czy są wysokotonowe, rzadkie, ale bardzo wysoko tonowe, które mogą świadczyć o niedrożności? Czy są takie przelewając E się bardzo intensywne, ale zwykle towarzyszą zakażeniu?

00:11:28

Przewodu pokarmowego, czyli biegunce nazwi, choć możemy jeszcze wolnych stolców nie widzieć.

00:11:38

Następnym elementem jest opukiwanie, że ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o osoby otyłe, ale nie tylko możemy w ten sposób ocenić wielkość wątroby. Śledziony pęcherza moczowego, no czasem ocenić wielkość guza, którego nie tylko możemy wymacać, ale właśnie opłukać.

00:11:57

Obmacywanie jest, jak państwo widzą na końcu, jeżeli to jest małe niemowlę, które nie jest tam w stanie dokładnie powiedzieć, gdzie go boli, to zwykle zaczynamy od lewego podbrzusza do prawego, czyli niezgodnie z wskazówkami zegara.

00:12:15

A ponieważ najmniej przyczyn ostrego brzucha znajduje się w lewym podbrzuszu. Jeżeli pacjent nam mówi, że gdzieś boli w ściśle określonym miejscu, to to miejsce badamy na samym końcu. Bardzo ważny elementem jest badanie per rectum z pewnym zastrzeżeniem, jeśli chodzi o ostry brzuch.

00:12:37

Jeżeli planujemy badanie radiologiczne, oceniając na przykład poziom, na którym się znajdują Gazy albo już się nie znajdują, to badanie per rectum powinno być po takim badaniu, bo inaczej badając per rectum możemy wprowadzić gaz, czyli powietrze do bańki odbytnicy i mieć wrażenie, że pacjent ma bo rożne jelita, chociaż ma nie drożność, czyli badanie per rectum po badaniu radiologicznym.

00:13:06

Ale jest co nie?

00:13:08

Liczne i bardzo podkreślam wielokrotnie i powinniśmy się tego trzymać do badania per rectum nie musi być wzywany chirurg. Naprawdę jest to w stanie wykonać każdy doktor.

00:13:21

Nawet bez specjalizacji.

00:13:25

Jeżeli mamy podejrzenie ostrego brzucha, no to oczywiście współcześnie, zwłaszcza młodzi lekarzy. Bardzo to z tym się często sty.

00:13:34

Tam mówią, zrobimy badania, będziemy wiedzieli o nie jest to tak, prosto nie jest im więcej badań, tym więcej wątpliwości jak zrobimy 100 badań, to w którymś będzie nieprawidłowość, z którą kompletnie nie będziemy wiedzieli, co zrobić, albo będziemy musieli z tego powodu wykonać kolejne 100 badań, żeby powiedzieć, dlaczego to jest odchylone od stanu prawidłowego zbadania muszą być celowane i robione w określonym kierunku, który wynika z wywiadu i badania, a nie.

00:14:04

Ból brzucha to można przecież człowieka zadać na śmierć i jeszcze nie znaleźć nic, bo może jest chory na głowę.

00:14:11

No dobrze, to jakie badania laboratoryjne hemoglobina, hematokryt, hematokryt może świadczyć o zagęszczeniu, czyli przemieszczeniu się płynów do 3 przestrzeni. Leukocytoza z rozmazem, no trzeba pamiętać w pediatrii.

00:14:28

Że limfocyt oza występuje od 4 dnia życia do 4 roku życia, więc w tym okresie jak pojawia się granulocyty, to zaznacz na to znaczy już na pewno, że nie mamy do czynienia z jakimś zakażeniem bakteryjnym. Najprawdopodobniej, ale rozmaz bardzo może wiele powiedzieć. Leukocytoza także sód, potas, mocznik i Kreatyninę.

00:14:51

To ważne glukozę.

00:14:53

Bo mówiliśmy, że przyczyną ostrych bólów brzucha może być hipoglikemie fosfataza alkaliczna transaminazy może GT p jeszcze ewentualnie bilirubina. No to Wszystko zależności od sytuacji. No jeżeli pacjent nie ma żółtaczki, nie ma żadnych objawów sugerujących.

00:15:10

Yy wątrobową przyczynę dolegliwości to nie jest to bezwzględnie kończy.

00:15:16

Wieczny amylaza i co bardzo ważne lipaza, dlatego, że amylaza podwyższa się z wielu przyczyn, niekoniecznie zawsze z powodu zapalenia trzustki.

00:15:27

Lipaza jest w tym wypadku badaniem zdecydowanie oznaczanie aktywności lipazy jest badaniem zdecydowanie lepszym. Gazometria bardzo ważne w pediatria, zwłaszcza u niemowląt. Zawsze badanie ogólne moczu, ponieważ objawy ostrego brzucha może dawać zakażenie układu moczowego.

00:15:48

Dzieci reagują często na zakażenie układu moczowego tylko gorączką, tylko bólami brzucha. Objawów dyzury cznych, no nie są nam w stanie przekazać i nie jest.

00:15:57

Nie zawsze jesteśmy je w stanie zobaczyć, bo dziecko jest w pampersie, więc trudno powiedzieć, czy on oddaje kroplami, czy w sposób przerywany mocz czy cokolwiek innego.

00:16:08

No i niekiedy.

00:16:10

Ponieważ zapalenie na przykład opon mózgowo rdzeniowych może dawać uogólnioną przed czy ulicę dotyczącą również jamy brzusznej, czasem zwłaszcza u niemowląt bywa konieczne wykonanie badania płynu mózgowo rdzeniowego.

00:16:26

To nie znaczy, że każdy pacjent, który ma podejrzenie ostrego brzucha, ma mieć wykonywaną punkcję lędźwiową. To, że to zdecydowanie nie, ale czasem jest to potrzebne.

00:16:38

Zwykle u pacjenta EE z ostrym brzuchem konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Oczywiście, pierwszym wykonywanym badaniem współcześnie jest ultrasonografia, choć jeśli chodzi o ostry brzuch ona tak strasznie dużo nie wnosi, ale jest w stanie wykryć no kamicę pęcherzyk ową. Poszerzenie dróg żółciowych Kamice nerkową w głowie nie. No czasem te właśnie w cudzysłowie mówię zapalone węzły.

00:17:07

Chłonne także jest w stanie wykazać no pogrubienie i zwłaszcza ile um terminale, czyli końcowego odcinka jelita cienkiego. No.

00:17:16

Do tego służy ultrasonografię, ale jest zadaniem łatwym dla tych oczywiście, które je wykonują trudniejszy dla innych do interpretacji. No i wymagała bardzo, bardzo dużego doświadczenia i dobrej aparatury, jeśli chodzi o rentgenem diagnostykę, to niekiedy musimy sięgnąć po klatkę piersiową.

00:17:37

I cóż, tam nas najbardziej będzie interesowała obecność powietrza pod przeponą, które może wskazywać na perforację. Może by wykryć właśnie zapalenie płuc?

00:17:47

Blatowe prawostronne, które może imitować zapalenie wyrostka robaczkowego.

00:17:53

Brzuch jeżeli chcemy wykonywać zdjęcie radiologiczne brzucha, to głównie w pozycji pionowej, bo wtedy jesteśmy w stanie wykryć poziomy płynów, a także gaz pod przeponą.

00:18:05

Jeżeli pacjenta nie jesteśmy w stanie spi niz ować, bo jest mały zbolały, nie ma, że się ruszać nie chce być spieni z owany. To bardzo ważne jest zale zlecenie badania poziomem promieniem, bo zobaczymy to samo właśnie poziomy płynów.

00:18:22

Gaz pod przeponą EE. W dalszej części wykładu to państwu ewentualnie.

00:18:27

Wydaje mi się, że będę mógł pokazać na zdjęciu.

00:18:31

Brzuch w pozycji leżącej. Jeżeli zrobimy w pozycji leżącej badanie radiologiczne, to tak naprawdę niewiele zobaczymy, bo ani poziomów płynów nie zobaczymy ani perforacji.

00:18:42

Nie zobaczymy jedyne co jest może się zdarzyć, że zobaczymy na zdjęciu takim przeglądowym, nazwijmy to AP brzucha to góra duże złogi cieniujące w drogach moczowych. Nic więcej na ogół nie jest. Będziemy w stanie wykrzesać.

00:19:00

No w wielu krajach, no i coraz częściej, ponieważ z powodu dostępności wykonuje się w celach diagnostycznych w ostrym brzuchu EE.

00:19:09

Diagnostykę to tomo graficzną, czyli tą pornografię komputerową jamy brzusznej. Przestrzegam przed nadużywaniem jej dlatego, że 3 tomografię jamy brzusznej.

00:19:23

W życiu wykonane to jest 1000 krotny wzrost ryzyka białaczki, więc nie jest to badanie obojętne i na każdy ból brzucha naprawdę nie powinno być wykonywane.

00:19:34

A ponieważ jest coraz bardziej dostępne badanie jest bardzo współcześnie. Szybkie F no to wydaje mi się, że i to podkreślają na całym świecie jest zdecydowanie nadużywane.

00:19:48

Tutaj parę obrazów widzą państwo prawidłowy wyrostek robaczkowy w usg to taki odłów.

00:19:58

Cętkowany kręty nic ściana jest prawidłowa, nic w nim nieprawidłowego, a to jest.

00:20:07

Wyraz tek ostrym zapaleniu widzą państwo poszerzone światło pogrubi białą ścianę. No i tak oczywiście, jeżeli znajdziemy taki wyrostek, to fantastycznie to wie myco pacjentowi jest. No ale pechowo on może być, o czym będę jeszcze mówił za kąt nicz o.

00:20:24

Można go również nie zobaczyć z różnych względów z powodu położenia doświadczenia badającego aparatu, którymi się posługuje. Więc no nie jest to takie niestety stuprocentowe.

00:20:36

To jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego w tomografii komputerowej. Jak mówiłem, nie bardzo ją zalecam, ale gdyby się zdarzyła, to tu widać jest zapalenie wyrostka robaczkowego. W badaniu Tomáš graficznym tu jest ropień około wyrost co wy w badaniu.

00:20:54

To monograficznym, no to już może, jeżeli ropień powstał, to oczywiście jakieś wskazania do tomografii mogą być.

00:21:02

To jest okres gb wb robieniu bardzo charakterystyczny obraz takiej cebulki to po prawej stronie jest widoczne po lewej stronie widoczne jest badanie z wykorzystaniem techniki Dopplerowskie Yi i taki obraz, jak tu państwo widzą, czyli te czerwone takie o.

00:21:23

To wskazują na to, że ta część jelita jest jeszcze zupełnie nieźle ukrwiona i możemy przeprowadzić od głowie nie metodą wylewu doodbytnicze go, gdy było już tylko niebiesko.

00:21:38

No a nie daj Boże żadnego przy przepływu to wiele wskazuje za tym, że pacjent powinien mieć no operacje i wtedy możemy dokładnie ocenić, czy to.

00:21:53

Uda się od głowić.

00:21:55

Również operacyjnie, czy też będzie trzeba dokonać resekcji?

00:22:01

Tu widzą państwo wlew kontrastowy we wgłębieniu. To strzałką jest zaznaczone, więc nie muszę sam pokazywać. Nie jest to często dobra, bo masz rzadko rzadko w tej chwili przy podejrzeniu w głowie nia wykonujemy badania tą techniką, czyli podając kontrast do jelitową, a to jest naturalny obrazy w głowie nia. Jak widać, trwało ono na tyle długo, że pacjent musiał mieć usunięty ten.

00:22:30

Odcinek był obijany z przylegającymi jeszcze zdrowymi odcinkami niewielką ilością zdrowych odcinków.

00:22:39

A tu państwo widzą zdjęcie właśnie poziomym promieniem u niemowlęcia z niedrożnością. W tym wypadku porażyn nabyła tu porażeń na niedrożność w przebiegu biegunki cl kowej widać poziomy płynów niebywale rozdęte jelito grube, no bo jest to dziecko dwumiesięczne, no a jelito ma średnicy mojej więc jest to ewidentna niedrożność.

00:23:05

Ponieważ nie było.

00:23:06

Tutaj badania wykonywanego per rectum to widzą państwo, że w odbytnicy znajduje się gaz, czyli ten pacjent nabył tej niedrożności pora rzędnej całko stosunkowo nie dawno i nie jest to niedrożność mechaniczna, na przykład na poziomie i tak grubego czy cienkiego, bo wtedy tych gazów dalej by nie było.

00:23:30

Tu mam nadzieję, że widzą państwo, bo zaznaczone jest to strzałkami. To jest wolne powietrze pod przeponą spowodowane perforacją. Akurat w tym wypadku wrzodu żołądka.

00:23:44

A tu co Państwo widzą?

00:23:47

Tu widać jakby 2 serca jedno w klatce piersiowej a 2 tylko odwrócone w jamie brzusznej.

00:23:57

Większość osób nie widzi tu tego, co jest naprawdę, bo to jest gigantyczna. Odma otrzewna nowa u dziecka, które miało co ciekawe jeszcze dla państwa miało wykonywane w tym momencie bronchoskopia, a doszło do perforacji przewodu pokarmowego.

00:24:16

Są wydaje się niemożliwe, no i fakt w czasie bronchoskopii sper for ować żołądka się nie da, ale tu wystąpiła dość ciekawa rzecz.

00:24:26

Niezwykła, no był to pacjent z tak zwanej służby zdrowia, więc dlatego pewnie się to tak wydarzyło.

00:24:33

EE po tym zabiegu, który prowadzi do nadmuchania żołądka, postanowiono odessać w tym ten gaz z żołądka. Ale to jaki jak zwykle wprowadzono do jamy brzusznej cewnik w celu do ssania. I cóż się wydarzyło? No właśnie powstała taka odma no powstało pytanie, jakim cudem można było miękkim?

00:24:56

Cewnikiem sper ferować żołądek. Otóż okazało się, że ten młody człowiek miał co państwo tu widzą o.

00:25:06

Wrodzony uchyłek żołądka i pechowo, a cienka coprawda sonda weszła w to no i przez perforowana żołądek aż do otrzewnej i w ten sposób powstało o tu widać jeszcze lepiej i to prawie może widać tą dziurkę, która była, bo to jest badanie endoskopowe, które wykonywałem już po tej perforacji, bo nie wiadomo było, co to się tak naprawdę temu pacjentowi stało.

00:25:34

No został zoperowany. To zostało zaszyte i zobaczcie państwo, to jest ten sam pacjent. Tuż po operacji powietrza mu zostało tylko tyle, co tutaj jest widoczne taki cienki paseczek Wszystko wróciło do kompletnej normy.

00:25:49

Nie widzimy tego 2 serca w jamie brzusznej, więc taki to ciekawy, choć niewątpliwie rzadki przypadek. Dziękuję państwu za tę część.

00:26:00

Myślę, że zechcieli państwo jej wysłuchać i niebawem przejdziemy do następnej.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały