Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Szczepienia w czasie pandemii Covid 19

dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Szczepienia ochronne ODC. 4/6

Jak powinny przebiegać szczepienia w czasach pandemii - rekomendacje

Transkrypcja video „Szczepienia w czasie pandemii Covid 19”

00:00:25

Wreszcie, proszę państwa, kolejny temat, zagadnienie wyjątkowo na czasie, czyli szczepienia w czasie pandemii COVID jak prowadzić szczepienia w trakcie pandemii COVID, proszę państwa, w tej sprawie obowiązują ścisłe wytyczne, które znajdziecie państwo na stronie ministerstwa zdrowia z tej stronie gov gov PL macie komunikat w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID i proszę Państwa cotam w tym komunikacie jest zawarty. Oczywiście Przepraszam za drobne litera, inaczej komunikat by się nam nie zmieścił. Chodzi o to.

00:00:55

Że szczepienia powinny być wykonywane również w czasie pandemii, przy czym koncentrujemy się na podaniu dawek.

00:01:00

Pierwotnie czy nie ważniejszy, czyli u dzieci do 24 miesiąca życia, bo jak wiecie, większość szczepień w polskim programie szczepień ochronnych realizowanych jest w pierwszych 2 latach życia dziecka, a jeżeli chodzi o pozostałe, proszę państwa, grupy wiekowe to chodzi przede wszystkim o szczepienie yy grup ryzyka, jak też ogół ludzi przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom, co wiąże się pośrednio pomoże.

00:01:23

Sprzyjać czy wystąpić jako powikłanie COVID COVID 19.

00:01:27

Yy i to wspomniałem, czyli te protesty to są przed głosów dorosłych, Pneumokoki i grypa grypa sezonowa. Proszę państwa, pandemia wiele zmieniło w naszym życiu, również w życiu zawodowym, jak też w dziedzinie wykonywania szczepień. Pojawił się mianowicie nowy etap kwalifikacji w postaci teleporad nej. Proszę państwa, celem zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego.

00:01:50

Staramy się ograniczać do minimum, czyli minimalizować liczbę wizyt, ponieważ każda wizyta wiąże się dla nas kontakt składek pacjentem, a dla pacjenta kontaktem z personelem placówki ochrony zdrowia, a kontakt zdanie jest bezpieczny, bo wiemy, że przez telefon czy przez Internet wirusy się, z wyjątkiem wirusów komputerowych, nie przynoszą pokonanie stop teleporada. Proszę państwa dlatego, że wiele rzeczy możemy załatwić zdalnie.

00:02:15

My możemy zebrać, więc zdalni możemy dzielić informacje. Temat szczepienia możemy zebrać informacje na temat działań niepożądanych i wreszcie zebrać vo dotyczący ewentualnego narażenia na SARS, co w 2.

00:02:25

Czyli mówiąc krótko, aby nam pacjent zakażony do przychodni nie przyszedł, ale następne etapy są już całkowicie tak jak dawniej tradycyjny, czyli kwalifikacja do szczepienia przez lekarza. Podanie szczepionki zazwyczaj przez panią pielęgniarkę. No i wreszcie obserwacja po szczepieniu, która w edukacji ma wynosić co najmniej 15 minut w przypadku pacjentów podwyższonego ryzyka zwiadem obciążonym alergią.

00:02:46

Powinna wynosić 30/30 minut.

00:02:49

Prosta Światowa Organizacja Zdrowia dołożyła swoje 5 groszy yy, mówiąc, że mmm, że w czasie pandemii COVID zyskują na znaczeniu szczepienia przeciwko grypie oraz szczepić przeciwko pneumokokom.

00:03:01

Dlaczego? Dlatego, że żadna choroba czekanie wzmacnia, w związku z czym wy proszę zwróć uwagę, że zachorowań na grypę nie chroni przed COVID em i odwrotnie, a jeżeli grypa nas osłabić, to prawdopodobnie będziemy spodziewacie ciężkiego przebiegu COVID 19 i odwrotnie covid nas osłabił, to możemy umrzeć na grypę. A czy trafić nawet do szpitala? I proszę państwa w tym momencie.

00:03:20

Przyczyna bezpośrednia.

00:03:22

Czy hospitacji, czy zgodą naprawdę traci na no na znaczeniu, a jeśli chodzi o Pneumokoki, pamiętajmy, że są to te bakterie, które głównie wikłają nam zarówno grupę, jak i COVID 19 stąd szczepienie przeciwko tym tym tym drobnoustrojom przecież szczepionki 13 składnik owej po prostu zmniejsza ryzyko nadkażenia bakteryjnych i i automatycznie po Week rozwoju powikłań bakteryjnych w przebiegu COVID 19. Proszę państwa, wspominałem, że celowany kwestionariusz dotyczący szczepień przeciwko COVID został opracowany, jest oczywiście na stronach ministerstwa.

00:03:52

Możecie państwo. Myślę, że państwo doskonale znacie. On składa się z 2 części.

00:03:56

Ta pierwsza część poświęcona jest za ryzyku zakażenia COVID 19. Chodzi o to, że my proszę państwa, nie chcemy, żeby nam do przychodni przychodzili pacjenci zakażeni i 2 rzecz nie chcemy, aby uboczne, aby następstwa długotrwałe covidu pomieszały się z działaniem niepożądanym szczepionek związku, z czym zachowujemy 4 tygodnie między zachorowaniem a.

00:04:20

A szczepieniem i temu służy właśnie ta pierwsza część cele wanego kwestionariusza w 2 części. Proszę państwa, mamy pytania o ciążę o Wywiad Alergiczny i tak dalej.

00:04:31

Proszę zwrócić uwagę, żeby tej pierwszej części jakakolwiek odpowiedź twierdząca automatycznie była wskazaniem do odroczenia szczepienia przeciwko COVID 19 o tyle w tej 2 części odpowiedź tak lub nie wiem niekoniecznie oznacza odróżnia szczepienia.

00:04:44

My chcemy po prostu sobie stratyfikacja zrobić, czyli podzielić pacjent Rady, którzy nie miał żadnych problemów i możemy ich szczepić.

00:04:50

Tak naprawdę na podstawie samego wywiadu coe zalecamy, bo w sytuacji masowych szczepień po prostu nie miała czasu, żeby.

00:04:56

Dokładnie badać pacjenta, zwłaszcza że to nic nie wnosi, bo proszę państwa, prawdziwych przeciwwskazania. Wspominałem, że głównie jest nią anafilaksja na składnik szczepionki czy na szczepionkę na przykład na poprzednią dawkę czy na mapek.

00:05:08

To nie tego, proszę państwa, badając gardło i dokładnie oszukując płuca nie wykryjemy. Natomiast jest również bardzo mało prawdopodobne, abyśmy wykryli powiedzmy zapalenie płuc u pacjenta, który czuje się dobrze, który nie gorączkuje, nie kaszle i ma nie mam przyspieszonego oddechu. Przyznacie państwo, że wykryć jakiekolwiek zmiany słuchowych.

00:05:26

Prawdopodobnie nie ma znaczenia klinicznego i jest niezmiernie mało mało prawdopodobne. 100.

00:05:31

Stanowisko, które Państwo przedstawiam Kraków złota krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii oraz Polskiego Towarzystwa medycyny rodzinnej i Polskiego Towarzystwa wakcynologii, które mam przyjemność reprezentować.

00:05:43

Gdzie zalecamy, żeby w sytuacji masowych szczepień i ujemnych odpowiedzi na wszystkie pytania kwestionariusza na tym, proszę państwa, kwalifikacje do.

00:05:52

Szczepienia przeciwko COVID zakończyć.

00:05:54

Bo jeżeli nic w wywiadzie nie ma niepokojącego.

00:05:56

To pacjenta możemy po prostu zaszczepić. Oczywiście musi poczekać te 15 minut.

00:06:01

Proszę państwa, wspominałem, że pacjenci przewlekle chorzy są przecież grupą ryzyka ciężkiego przebiegu COVID. Dlatego poszczególne w sytuacji braku informacji, bo jasno powiedzmy my badań na takich jednorodnych grupach pacjentów, jak pacjenci z nich swoistym zapaleniami jelit jak pacjenci z chorobami reumatycznymi, jako pacjenci z chorobą nowotworową po prostu nie mamy.

00:06:23

I tą lukę w wiedzy zapełnia, zapewniamy, zapełniamy sobie yy stanowiskiem.

00:06:30

Czy specjalistów krajowych czy odpowiednich towarzystw naukowych. I tak proszę państwa, polskie Towarzystwo Gastroenterologii oraz konsultant krajowy w tej dziedzinie zaleca, aby pacjentów z nich swoistymi zapewnia militz szczepić, co jest istotne dla nas, podzielimy się tym odpowiedzialnością też dla pacjentów, bo ich to do tych szczepień ośmiela i zachęca polskie to rozłamy w logiczne. Proszę państwa, również zaleca szczepienia przeciwko COVID u pacjentów z chorobami nerek, polskie towarzystwo Hematologów i TRAN.

00:06:56

Tworzenia logów proszę państwa, yy uznaje, że wrodzone skazy krwotoczne w tym hemofilia nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia drogą do mięśniową. Przypomnę, że w przypadku tych nowoczesnych szczepionek mrna ta podawana objętość to jest 0 3 mililitra. Podczas standardowych podajemy dawkę jeden ml, więc jest to 30% tej dawki są gotowe. Jest to minimalny uraz. Możemy użyć cięższej niby możemy proszę państwa ucisnąć miejsce szczepienia możemy wreszcie przyłożyć tam zimny okład ludowy, co zmniejsza krwawienie to jest min. Oraz nieporównanie nieporównywalnie na przykład z urazem.

00:07:28

Powiedzmy czy sportowym czy wypadkiem komunikacji.

00:07:32

Wspominałem, co można robić w przypadku pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe można użyć ciemniejszej niby, która powoduje mniejszy uraz yy. Możemy zastosować zmrożony pakiet żelowy czy lud wreszcie możemy ucisnąć miejsce wstrzyknięcia przez wirusy i wreszcie czego unikać?

00:07:47

Unikać masowania, a pacjenta poinformować, że w tym miejscu tworzy się krwiak, który się przecież pięknie w płynie. Pacjent, który ma zaburzenia krzepnięcia, jest to krwiaków przyzwyczai.

00:07:57

Johny, proszę państwa, podobne stanowisko wydało yy dotyczące szczepień i chorób przewlekłych. Sekcja stwardnienia rozsianego i Neuro Immunologii polskiego Sa neurologicznego, które która uważa, że nawet pacjenci z chorobami z kręgu autoagresji obejmujących układ nerwowy również mogą być szczepieni przeciwko przeciwko przeciwko COVID 19.

00:08:18

Oczywiście mowa mowa tu o szczepionkach zabitych, bo takiej pacjentów i osób racji są na pewno bezpieczniejsze. I proszę państwa, ciąża kolejna kwestia, która budzi liczne wątpliwości i kontrowersje.

00:08:29

Od razu powiem, że w szczepionkach z racji czasu pośpiechu, no Kobiety ciężarne nie są to pierwszą grupą, na których przeprowadzane są badania kliniczne.

00:08:38

Stąd w odpowiednich charakterystykach produktów leczniczych, szczepionek przeciwko COVID 19 znajdziecie państwo informacje, że nie prowadzono badań nad kobietami w ciąży. Oczywiście badania wykonano na zwierzętach, nie stwierdzając nic niepokojącego, ale na kobietach w ciąży takich badań i wprowa.

00:08:56

Jak takim razie postępować z kobietami wciąż i tu, proszę państwa, znowu służą nam pomocą odpowiednio rekomendacja czy zalecenia tym wypadku, proszę państwa połączonego Komitetu spraw to tez teraz szczepień, który wydał stanowisko, że należy, proszę państwa, w środku ekspozycjach, na przykład zawody medyczne, lekarki, pielęgniarki.

00:09:16

Oczywiście takie takie szczepienia zalecać, albo jeżeli mamy do czynienia z pacjentką, która oprócz ciąży ma problemy zdrowotne sprzyjające ciężkiemu przebiegowi i zwiększające ryzyko.

00:09:27

Wstąpienia powikłań oczywiście ma być to decyzja wspólna debata z pacjentką prze dyskutować, przedstawiając zarówno argumenty za jak i jak i przeciwko.

00:09:40

Proszę też zwrócić uwagę, że w charakterystyce produktu leczniczego nie pisze, aby ciąża była przeciwwskazaniem do szczepienia. Po prostu nie ma informacji.

00:09:48

A cóż ten połączony?

00:09:50

Komitet jeszcze zaleca.

00:09:52

Że nie ma problemu skarbu w czasie karmienia piersią, o ile jeszcze ciąża może budzić pewne kontrowersje, o tyle karmienie piersią jest na pewno okresem, którym szczepienie można przeprowadzić bezpiecznie, chociaż oczywiście również nie ma badań w tej w tej dziedzinie.

00:10:07

Proszę państwa, nie ma również konieczności opóźnienia zajścia w ciążę. Nie ma tak, że po szczepieniu trzeba odczekać jakąś karencję, bo ta szczepionka przypomnę, jeśli chodzi o szczepionki mrna po kilkunastu kilkudziesięciu godzinach rozkłada się, ponieważ mrna jest substancją nietrwałą najlepszym dowodem, że jest nietrwały tez to, że te szczepionki wymagają głębokiego mrożenia dominus.

00:10:26

70 czy 20 ° w przypadku szczepionki moderna.

00:10:30

Także również proszę Państwa, testu ciążowego. Nie, nie leca się przed szczepieniem, gdybyśmy nawet ciężarną wstępnym okresie ciąży zaszczepili to do jakichkolwiek działań i powiązanych, to nie powinno nie powinno doprowadzić.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały