Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Wirus RSV. Ocena rozwoju wcześniaka

prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka
Opieka powypisowa nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie ODC. 3/6

Case study: Omówienie wirusa RSW oraz ocena rozwoju dziecka urodzonego przedwcześnie.

Transkrypcja video Wirus RSV.  Ocena rozwoju wcześniaka

00:00:30

To, co grozi naszym wcześniakom po wypisie z oddziałów neonatologicznych.

00:00:39

To niestety narażenie na zakażenia tym najgroźniejszym wirusem jest wirus.

00:00:49

Rozstrzał wirus respiratory sensational virus, który ma przede wszystkim powinowactwo do górnych i dolnych dróg oddechowych.

00:01:00

Ten wirus znowu mówiąc trochę w cudzysłowie, trochę kolokwialnie szaleje od jesieni poprzez zimę gdzieś od października do kwietnia.

00:01:14

Wiem, że jest sprzęt, aby zyski i wszyscy yy jesteśmy na niego narażeni i dzieci starsze i niemowlęta i oczywiście my, Don.

00:01:22

Jeśli jednak u dzieci, które urodzą się o czasie, zakażenie wirusem Rs Pał przebiega zwykle łagodnie, a również dzieci starszych, ale również u nas to są te banalne katary w okresie jesienno zimowym.

00:01:40

Yy, tak jak powiedziałam, ten wirus jest bardzo częsty i ponad połowa wszystkich dzieci poniżej pierwszego roku życia prawdopodobnie jest tym wirusem się z kim?

00:01:51

Przykre to, że około 2% dzieci wymaga czasem hospitalizacji i jeszcze jest tych hospitalizowanych dzieci 8 fill procent z nich wymaga czasem leczenia na oddziałach intensywnej terapii. Wirus sens ycia nabłonków oddechowego to jest niewielu Serena. To jest wirus, ktory przede wszystkim.

00:02:15

Powoduje zapalenie płuc i ciężkie, również zapalenie oskrzelików, tym cięższe im wcześniak urodził się wcześniej i im.

00:02:28

Jego przebieg w okresie noworodkowym był cięższy. Zakażenie wirusem rs jest również często związane z późnymi po powikłaniami u wcześniaków.

00:02:41

Zasnął yy wczesno dziecięcą, również z nawracającym, ćwiczącym oddechem te badania oczywiście nie są dotychczas dokładnie rozstrzygnięte. Niemniej jednak z takimi problemami należy również się liczyć.

00:02:58

Wcześniaki, a więc te bardzo nie niedojrzały są w tej grupie największego ryzyka zakażenia wirusem elex, ale mamy wspaniałą broń, nie mamy leków na fill. Leczenie tego wirusa nie ma tak naprawdę leczenia, czyli jest wyłącznie objawowe.

00:03:19

Niestety nie mamy leku, który by zwalczał Bootha raz.

00:03:26

Nie ma także dotychczas szczepionki. Czekamy na tą szczepionkę, ale myślę, że w przeciągu kilku lat nie będzie ona jeszcze dostępna.

00:03:36

Natomiast mamy wspaniały lek. To są gotowe przeciwciała, które powinny być podane maksymalnie w 5 dawkach. Dlaczego tak dlatego, że był okres trwania podawanych przeciwciał. Mniej więcej to jest jeden miesiąc.

00:03:57

A więc w odstępach miesięcznych podajemy gotowe, jak powiedziałam, przeciwciała zwykle w naszym klimacie od pierwszego października do 30 kwietnia trzeba sam oczywiście zdarza się, że nie jesteśmy w stanie podać 5 dawek synagis u, ponieważ dziecko zostało urodzone później, prawda i nie może być objęte programem, a o kryteriach za chwilę jeszcze powiem.

00:04:28

W związku z tym.

00:04:30

Obyśmy mogli tym dzieciom podać 3 dawki, ale to jest absolutnie nie wystarczające.

00:04:39

Bardzo wiele czynników wpływa na realizację profilaktyki i tutaj bardzo wiele zależy od świadomości rodziców od edukacji, ale rodzice są z nami z nami na oddziałach intensywnej terapii rodzice nie są osobami odwiedzającymi swoje dziecko hospitalizowane czy na oddziale intensywnej terapii, czy na oddzial opieki ciągłej tej po intensywnej.

00:05:05

Rodzice stanowią niezwykle ważne ogniwo w całym łańcuchu terapeutycznym. Podczas całego pobytu dziecka w szpitalu i jeżeli rodzice są z nami, oni dobrze wiedzą, na czym polega i opieka nad fill noworodkiem, jaki jest i ****

00:05:28

Udział w opiece, a ten udział jest bardzo duży, bo on przede wszystkim polega na budowaniu więzi rodziców matki ojca z dzieckiem poprzez pobyt poprzez dotyk poprzez czytanie przy Inkubatorze, a więc poprzez głosy mamy zapach matki i kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry, goła, skóra noworodka do gołej skóry matki. Jest to możliwe nawet wówczas.

00:05:59

Kiedy dziecko wymaga jeszcze leczenia respiratorem, dlaczego ja o tym mówię tak szeroko tej roli?

00:06:05

Rodziców dlatego, że to bardzo często właśnie ta edukacja odgrywa ogromną rolę i my codziennie musimy edukować naszych rodziców.

00:06:17

A więc pozytywne nastawienie do leczenia. My w ten sposób budujemy swój prestiż. Jeżeli rodzice patrzą nam na ręce.

00:06:28

To bardzo jest istotne, że oczywiście, że rzeczywiście obserwujemy, że wyższe wykształcenie rodziców wpływa na szybsze edukację i na to, że ci rodzice bardziej tą profilaktykę i oczywiście nie tylko całą opiekę nad noworodkiem rozum.

00:06:48

Ale nasze rolad jest ogromna nasza komunikacja, nasza informacja rodziców, że mamy wspaniały, skuteczny lek na na rs, czyli przeciwciała. To nie jest oczywiście typowy lek, ale to są przeciwciała, które stosujemy.

00:07:10

Melly profil akcji.

00:07:14

Dwuh o rekomenduje tą profilaktyk.

00:07:19

Ok jest to jedno z zasadniczych tak naprawdę postulatów opieki nad wcześniakiem fill po wypis owym bardzo często s'il te przeciwciała podajemy jeszcze podczas pobytu noworodka w szpitalu, a więc jeżeli jest to ten okres.

00:07:37

W październiku w listopadzie dziecko cały czas przebywa na oddziale intensywny.

00:07:43

Terapii jest stabilne jest w coraz lepszym stanie. Możemy te przeciwciała podać. Po co po to, żeby dziecko mogło dostać maksymalną ilość dawek, żeby zapobiec powikłaniom i późnym i wczesnym, a więc żeby zapobiec przede?

00:08:01

Wszystkim hospitalizacji.

00:08:03

Bo być może 70% dzieci może może zachorować, może mieć wymagać ponownej hospitalizacji. Może wymagać oddziału intensywnej terapii al.

00:08:15

Nawet niestety sztucznej wentylacji i to znowu są olbrzymie koszty to są kryteria programu ministerstwa Zdrowia. Te kryteria nadzór neonatologiczna, więc konsultant krajowy z konsultantami wojewódzkimi.

00:08:33

Wywalczył przez wiele, wiele lat. Te kryteria się zmieniały yy i na szczęście w tej chwili mamy satysfakcjonujące kryteria, które obejmują wszystkie noworodki urodzone poniżej 28 tygodnia ciąży.

00:08:53

Które nie skończyły pierwszego roku życia i wszystkie noworodki z Dysplazja oskrzelowo Płucną. Niezależnie od tygodnia trwania ciąży, ale dysplazja oskrzelowo płucna to jest choroba przede wszystkim bardzo niedojrzałych wcześniaków.

00:09:09

I mam jeszcze 2 grupę objętą profilaktyką. To są dzieci nieco bardziej dojrzałe między 29 i 32 tygodniem ciąży, który jednak w momencie rozpoczęcia.

00:09:24

Sezonu yy tego jesienno zimowego nie skończyły 6 miesiąca życia. Jest jeszcze grupa dzieci z ciąż Troya. Czych to jest zupełne nasza nowa zdobycz?

00:09:39

Jeżeli chodzi o kryteria, raz jeszcze zwracam uwagę, że te dzieci z dysplazją oskrzelowo Płucną, to są te dzieci.

00:09:46

Które absolutnie wymagają podania przeciwciał podania preparatu synagis natomiast nadzór neonatologiczny walczy jeszcze o to, żeby właśnie te dzieci mogły być powtórzoną jeszcze profilaktykę w 2. Roku życia. Być może i tego się wkrótce doczekamy.

00:10:11

Proszę państwa, są 3 zespoły kliniczne, które są złymi czynnikami do styczny mi przyszłych powikłań, wcześniaka i przyszłego rozwoju. To jest dysplazja oskrzelowo płucna. Proszę zwrócić uwagę na duże zmiany płucne. Takie dzieci są wypisywane do domu z objawami dysplazji oskrzelowo Płucnej.

00:10:37

Ponieważ te zmiany utrzymują się bardzo długo, czasem rzeczywiście dzieci z tych zmian wyrastają, bo jak wiemy, pęcherzyki płucne rozwijają się bardzo długo.

00:10:50

Mówimy, że nawet że do 7 roku życia kolejnym takim złym czynnikiem prognostycznym, to są zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Przede wszystkim zmiany tak zwany lęk o mala cyjne, który tutaj widzimy.

00:11:05

Yy i również powikłania po krwawieniu, ale duże powikłania po krwawieniach, jak jakim jest wodogłowiem. No i 3 takim głównym i bardzo ważnym czynnikiem złym czynnikiem prognostycznym są jest nasilona nasilona. Podkreślam Retinopatia wcześniaków.

00:11:28

Bardzo wspaniałe badania pani Schmidt z Filadelfii, która wprawdzie nazywana jest yy.

00:11:38

Coffe in the sign zajmuje się przede wszystkim wpływem kofeiny na bezdechy u wcześniaków, ale obserwując właśnie ten wpływ kofeiny na bezdechy.

00:11:51

Zauważyła niezbyt wiele już lat temu. Bardzo ciekawą rzecz niezwykle ciekawe spostrzeżenie, że dzieci, które otrzymują długotrwale kofeinę. Ja wspominałam już, że jest to lek podawany praktycznie od pierwszych godzin życia u wcześniaków te dzieci mogą się lepiej rozwijać, natomiast ona również zwróciła uwagę na te 3.

00:12:20

Źle rokujące czynniki prognostyczne. Proszę zwrócić uwagę, jeżeli Wu 18 miesiącu życia, ja zwracałam już też państwu na to uwagę, że niezwykle istotne jest ocena w poradni neonatologicznej. Oczywiście ocena przez specjalistów w 18 miesiącu życia naszego wcześniaka i w 24. Miesiącu życia tutaj mamy ocenę tych czynników prognostycznych i dla na rozwój dziecka, bo 18.

00:12:50

Dzieci w 18. Miesiącu życia.

00:12:53

U dzieci poniżej kilograma, jeżeli.

00:12:58

Brak jest tych czynników złych, to proszę zwrócić uwagę, że jednak w 18 procentach te dzieci mogą w 18 miesiącu życia nie mieć zaburzenia rozwoju, ale jak z których mogą absolutnie.

00:13:13

Znowu mówię wyraz.

00:13:15

Jeżeli jest tylko dysplazja oskrzelowo płucna jako izolowany czynnik mogą niestety Don odsetek zaburzeń rozwoju znacznie wzrasta, a jeżeli mamy zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i i nie również El Retinopatię, to ten odsetek zaburzeń rozwoju wynosi już aż 50%.

00:13:39

To, co jest zastraszające, to w UE jest olbrzymi odsetek tych złych czynników predykcyjnych rozwoju w 18 miesiącu życia. Jeżeli.

00:13:51

No nasz 3 czynniki współistniejące, a więc i dysplazję i zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i retinopatię. Pamiętajmy jedno.

00:14:00

Że mózg wcześniaka jest niezwykle plastyczny i to o tym, ze zawsze musimy myśleć, że nie wolno nam prognozować rozwoju dziecka.

00:14:13

Momencie Wypisaniu wcześniaka do domu to jest nieetyczne. My musimy podać czynniki prognostyczne, które mogą zaburzać rozwój, ale wiemy o plastyczności mózgu i o tym, że zabiegi stymulujące.

00:14:31

Rozwój, jakim jest czasem zabiegi rehabilitacyjne, mogą być niezwykle pomocne.

00:14:39

I mogą spowodować to, że dziecko dogoni swoich rówieśników urodzonych o czasie. Także raz jeszcze. Te czynniki prognostyczne 3 są szczególnie bardzo, bardzo niekorzystne.

00:14:58

Wspominałam piękne badania, pani yy slit, raz jeszcze na nich wraca.

00:15:05

Pani Schmidt oceniła te dzieci nie tylko nawet w 5 roku życia, ale już nawet w 11. Roku życia. Tutaj przedstawiam Państwu wyniki w 5. Roku życia i ten ta ocena była już bardzo szczegółowa.

00:15:19

Dotyczyła funkcji motorycznej funkcji poznawczych, zachowania ogólnego zdrowia słuchu i wzroku. Ona sobie stworzyła taką cztero stopniową skalę oceny tych ciężkości i proszę zwrócić uwagę.

00:15:35

Ile dzieci nadrobiło te funkcje motoryczne, prawda? Tam było 18 proc.

00:15:43

A tutaj widzimy, że EE EE, że praktycznie z tego 18% 1% dzieci miał zaburzenia funkcji motorycznej, ale oczywiście w tej grupie najcięższej 30 dwoje procent nadal wykazywało zaburzenia ruchowe. Yy również zaburzenia poznawcze. Wygląda to podobnie, czyli widzimy jak te dzieci nadrabiają w miarę upływu czasu.

00:16:13

Zyja więc zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, pomiar obwodu głowy, monitorowanie usg, stymulacja rozwoju, ocena kompleksowa rozwoju. Ocena psychologiczna. To jest oczywiście kluczowe dla tego, żeby można było przy kolejnych wizytach.

00:16:34

Uświadomić rodzicom, że dziecko nadrabia że dziecko. Niestety słabo nadrabia, że stale możemy liczyć się z tym, że te zaburzenia rozwoju będą jednak poważne i mogą być bardzo poważne, ale nie można nam tego zrobić, dokonać, zrobić w dniu wypisu dziecka do domu.

00:16:58

Bardzo oczywiście istotne jest ocena okulistyczna ocena wzroku i badanie okulistyczne. Każdy noworodek urodzony przedwcześnie musi mieć wykonane badanie dna oka w okresie noworodkowym podczas pobytu podczas hospitalizacji neonik na oddziale intensywnej terapii zwykle w 4 tygodniu.

00:17:25

Życia yy tygodniu kalendarzowego, a więc po 4 tygodniach od urodzenia, czyli wieku chronologicznego.

00:17:34

Yyy noworodków bardziej nie dojrzałych, to badanie może być wykonane nieco później, ale kontrolne badania już są wykonywane. Zwykle są 2 tygodnie co tydzień, czasem jeżeli.

00:17:52

Tego zażyczy sobie okulista, a więc pierwsze badanie okulistyczne u wcześniaka leży w rękach neonatologa i my musimy o tym pamiętać, że to jest zwykle 4 tygodnie w wieku chronologicznego.

00:18:05

Kolejne badania są zlecane przez okulistów. Pamiętajmy, że retinopatia wcześniaków może być skutecznie ellen. Czy ona i ten nieprawidłowy rozwój naczyń, jaki obserwujemy?

00:18:19

Jaki jest charakterystyczny dla rozpoznania retinopatii, a który jest wielu czynnikow y może być leczone bądź przy pomocy victora czynnika wzrostu podawanego do gałkowo lub za pomocą lasera. Przy żyganie tych nieprawidłowych.

00:18:39

Naczyń za pomocą laseroterapii.

00:18:42

Ale i tak często wcześniej aczki nasze mają okularki, ale pięknie w tych okularkach wyglądają, ale dlatego, że mają i krótkowzroczność w dużym odsetku, że mogą mieć niestety czasem i zaćmę czy zmętnienie rogówki.

00:18:58

Ale te powikłania są stosunkowo rzadkie, natomiast oczywiście krótkowzroczność jest stosunkowo częsta. Jest tak, że izs czasem zaburzenia widzenia 2 ocznego.

00:19:13

Badanie słuchu oczywiście wcześniak wymaga również yy kompleksowej oceny i słuchu. Wiemy, że wszystkie noworodki w Polsce dzięki wspaniałej akcji i fenomenu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo to jest Fenomen światowy, że wszystkie noworodki mają badania przesiewowe słuchu, ale oczywiście wcześniaki są w tej grupie ryzy.

00:19:37

Kilka dużych zaburzeń słuchu, a te czynniki ryzyka są bardzo duże, bo i leki stosowany u wcześniaków nie możemy oczywiście nie stosować.

00:19:49

Ich staramy się stosować jak najmniej, ale jest to nieuniknione. Jeżeli wcześniej jak jest chory, jeżeli wymaga intensywnej terapii, najczęstsze oczywiście to jest dzieci, które wymagają mechanicznej wentylacji, ale to jest również dzieci, które.

00:20:08

Yy, które poddawane są na naszym oddziałach dyskomfort owi, prawda? One niestety przebywają w dyskomforcie, czasem fill w wl. Jeżeli chodzi o słuch, to w zbych ty hałaśliwym środowisku o tym musimy.

00:20:23

Musimy pamiętać, my mamy oczywiście monitory takiego hałasu, które nas tempe rują, ale jest to rzecz, którą zawsze musimy wiedzieć o kim pamiętać. Również oczywiście, czy wrodzona cytomegalia toksoplazmoza czy inne zakażenia wirusowe.

00:20:43

Yy mają wpływ na yy. Zaburzenia słuchu. Proszę zwrócić uwagę na na badania wskazujące na mózgowe porażenie dziecięce. To są wprawdzie z stare badania, ale to jest ocena tych samych t dzieci z masą ciała poniżej kilograma jak mózgowe porażenie dziecięce u tych dzieci występują najwięcej z odsetek 10 proc.

00:21:12

Rentowym odsetkach jest to bardzo dużo ślepota, jeden, jeden i podobnym odsetku głuchota, co jest bardzo charakterystyczne. No to ten odsetek to już tutaj widać wyraźnie głuchoty się zmniejsza retinopatii czy ślepoty.

00:21:31

Oczywiście po leci do partii my praktycznie nie mamy w Polsce ślepych dzieci z powodu retinopatii. Myślę, że w tej chwili już nie mamy. No jeszcze kilka lat temu na pewno.

00:21:44

Takie dzieci były, ale proszę zwrócić uwagę na wzrost mózgowego porażenia dziecięcego.

00:21:52

Jest to więc zaburzenia wzroku słuchu również odsetek sytą w spowodowanych yy, wspominający domagali. Ogrodzono się tutaj zdecydowanie zmniejsza, a mózgowe porażenie dziecięce niestety wzrasta, bo ratujemy coraz bardziej niedojrzały dzieci. Te dzieci z masą ciała również 500 600 700 g.

00:22:19

Badania neurologiczne oczywiście prowadzone przez specjalistów w neurologii dziecięcej. To jest oczywiście kluczowe w całej kompleksowej ocenie nad noworodkiem. To są te wszystkie.

00:22:33

No ocena zaburzeń napięcia mięśniowego, kontrola głowy, odruchy patologii.

00:22:39

To jest oczywiście przy każdej wizycie. Takie proste te badania neurologiczne wykonuje również neonatolog. Wykonuje każdy pediatra, lekarz rodzinny, ale kompleksowa ocena musi należeć do do neurologa.

00:22:55

Chcę tutaj oczywiście zwrócić uwagę, że dla wcześniaka to jest może trudniejsze do oceny, ale w poradni lekarza rodzinnego są takie bardzo proste testy, na które powinniśmy zawsze.

00:23:06

EE zwracać uwagę na zaciśnięcie dłoni w pięść kciukiem. To jest taki pierwszy objaw wskazujący na na wzrost napięcia mięśniowego już w 3 miesiącu życia. Czy brak objawów, podnoszenia głowy czy przetrwałe odruchy typowe dla okresu noworodkowego?

00:23:37

Dobrze, zobaczmy sobie to przy okazji możemy sobie zobaczyć, jak sobie radzi z oddychaniem tak, tak jak powiedziałem, no urodzi się skrajnie niedojrzały.

00:23:45

Związku z powyższym najczęściej takim znaczy częstym problemem występującym u takich dzieci jest niewydolność oddechowa, przewlekłe, niby domy, że wdechowa, którą my nazywamy, dysplazją oskrzelowo płucną.

00:23:56

O ile zdecydowana większość dzieci wychodzi do domu bez żadnego wsparcia oddechu.

00:24:02

Niemniej jednak takie okresy zaostrzeń, gdzie się objawy wysiłku oddechowego u takich dzieci występuje, mogą się.

00:24:09

Poprawić tak i jednym z takich właśnie z takich sytuacji jest właśnie zakażenie tym wirusem, o którym pan wspominał m wirus.

00:24:15

Raz, który właśnie wywołuje objawy przeziębienia. U nas to może być taka banalna infekcja. Katar natomiast do takich dzieci może prowadzić do ciężkiej niewydolności Oddechowej tak konieczności ponownej hospitalizacji. Także na to zwracamy uwagę. Eryk eryk oddycha bardzo ładniej. Nie mam absolutnie zastrzeżeń do eryka.

00:24:34

EE, jeżeli chodzi o oddychali słychać?

00:25:04

Brzuch u takich Maluszków Wy Sklepione jest albo na poziomie klatki piersiowej boli nieco większy, zwłaszcza po jedzeniu. Widzimy, że te brzuchy są takie duże, to naco często też mamy zwracają uwagę to przepuklina pępkowa.

00:25:18

Właśnie nie wymaga ona leczona. Są jeszcze stare szkoły chirurgiczne, które każą nam nie zaklejać. Pępek nie robimy tego po prostu z czasem z wiekiem, jak mięśnie się.

00:25:30

Ściany brzucha się wzmocnią. Ta przepuklina sama siebie powinno się wchłonąć, jeżeli bardzo wzrastała, powiększała się. Oczywiście wymaga to konsultacji chirurgicznej.

00:25:34

Czyli to na rynek?

00:25:40

Czy będzie po prostu zgłosić się wtedy na kontrolę do chirurga? Co na to? Zwracamy też uwagę chłopców obecności jąder w mosznie.

00:25:49

U małych wcześniaków jądra są jeszcze w kanałach pachwinowych i nie są wyczuwalne w worku. Mąż nowym wypadku dzieci, które rosną i są blisko terminu porodu i u noworodków donoszonych. Widzimy, że jądra są już.

00:26:02

W mosznie ten u eryka są oba wyczuwalne to dobrze to prawidłowo. EE. Przy okazji proszę pamiętać, że jeżeli chodzi o toaletę okolicy narządów moczowo płciowych u chłopców nie ma potrzeby ściągania napletka tak napletek 90 kilku procent noworodków jest przyrośnięty do żołędzi.

00:26:22

W związku z powyższym nie odkleja my nie próbujemy zsuwać. Po prostu dbamy o to, żeby w te wszystkie fałdki były suche stylistce. Po zmianie pieluszki możemy zabezpieczyć te miejsca, gdzie najczęściej gromadzi czy kubka czy mąż.

00:26:35

Możemy zabezpieczyć jakąś niewielką ilością, ilością kremu, dobrze?

00:26:43

Oprzyj jeszcze 2. Popykamy raz z tyłu z plecy jeszcze zobaczymy co oglądaniu.

00:26:50

Przy okazji jak mówiliśmy, na czym jakoś dokładnie to samo jest z tyłu na potylicy tak i to jest tak jak powiedziałem zmiana łagodna, która po prostu sama.

00:26:52

Właśnie ciepła trzymają.

00:26:56

Cześć do niego.

00:27:22

Włosy to też jest.

00:27:23

Właśnie widzę, nie słyszę żadnych zmian patologicznych.

00:27:28

Dobrze, proszę panią, tak jak pani mówiłem dla dzieci będących w terminie porodu, ten repertuar umiejętności jest stosunkowo ubogi. My zwracamy przede wszystkim na te podstawowe odruchy noworodkowe tak odruch ssania, odruch, Moro Duch.

00:27:45

To są podstawowe rzeczy to czy skupia wzrok, czy wodzi za przedmiotami. Tak nasłuchuj.

00:27:50

To są takie podstawowe rzeczy, na które zwracamy uwagę.

00:27:53

Lel generalnie rozwój dziecka oceniamy.

00:27:56

Wg wieku skorygowanego tak, czyli eryk, mimo że ma 3 miesiące, to dokładnie tak tutaj jest tak jakby był w tej chwili właśnie bezpośrednio urodzony i generalnie będziemy sobie mogli w w kolejnych jego miesiącach życia systematycznie oceniać, jak przebiega jego rozwój.

00:28:00

To tak jakby.

00:28:14

Pewna nich, a nie harmonii inność rozwoju dzieci urodzone przedwcześnie. Jest też typowa, to znaczy Marek może prezentować pewne umiejętności. Jak.

00:28:24

Blisko swojego wieku metrykalne go, a pewnych umiejętności jeszcze nie będzie. Potrafił wykonywać. W związku z powyższym proszę się też nie denerwować. Będziemy to sprawdzać.

00:28:33

Można taką tabelę z.

00:28:35

Rozwoju dziecka znaleźć w Internecie bez problemu i również samemu w domu sobie notować, prowadzić, jak gdyby taki pamiętnik eryka, kiedy eryk wykonał jakimś nie wiem pierwszy uśmiech, kiedy, kiedy właśnie ewidentnie zaczął skupiać wzrok na pani i rozglądać się, gdzie pani idzie, to są takie rzeczy.

00:28:54

Które warto sobie gdzieś tam odnotowywać?

00:28:57

EE na tym etapie, jeśli chodzi o badanie eryka, ja nie widzę tutaj żadnych nieprawidłowości. Wygląda bardzo ładnie, możemy go ubierać.

00:29:04

Nie EE.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały