Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Kliniczna diagnostyka różnicowa ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych

dr n. med. Maria Kotowska
Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych (OZGM) ODC. 1/5

Prezentacja diagnostyki ostrego zapalenia gardła i migdałków podbieniennych.

Transkrypcja video Kliniczna diagnostyka różnicowa ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych

00:00:29

Dzień dobry Witam państwa tematem tej krótkiej prezentacji będzie.

00:00:33

Kliniczna diagnostyka różnicowa ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Zacznijmy może od opisu przypadku mamy dziewczynkę czternastoletnią, która od 2 dni wysoko gorączkuje. Skarży się na silny ból gardła. Trudności w przełykaniu pokarmów i płynów nie ma Kataru, nie kaszle.

00:00:57

Badaniu przedmiotowym stwierdzamy obrzęk Błony śluzowej gardła, powiększenie migdałków podniebiennych i taki wysięk na migdałkach, a dodatkowo powiększone i bolesne węzły chłonne pod żuchwą owe i szyjne przednie i mamy jeszcze taką informację, że w otoczeniu dziecka nikt nie choruje na żadną infekcję.

00:01:18

Oczywiście podstawowym pytaniem, jakie zadajemy sobie w tej sytuacji, jest pytanie, czy czynnikiem sprawczym jest?

00:01:26

Plus czy bakteria, jeśli chodzi o etiologię ostrego zapalenia gardła i migdałków, to wiemy, że tutaj.

00:01:36

Te proporcję, jeśli chodzi o czynniki etologiczne, są niezwykle nierówne. Etiologia Wirusowa to ogromna większość zakażeń u dzieci powyżej 3 roku życia.

00:01:49

To mówi się, że to jest 70, nawet 85% to etiologia wirusowa, a u dorosłych nawet 90 95%, a więc.

00:02:01

Przyczyny bakteryjna to tylko kilka do 10% u dorosłych i kilkanaście no do 30 u dzieci. Wśród tych patogenów bakteryjnych najważniejszy to streptococcus spigen S, czyli paciorkowiec Beta hemolizy jący grupy a inne to inne paciorkowce, na przykład grupy C czy grupy GE oraz takie patogeny atypowe jak mykoplazma czy chlamydia pneumoniae.

00:02:30

Co mówiłam rekomendacje na temat możliwości rozpoznania fill czy postawienia diagnozy. Jaka przyczyna jest to najbardziej prawdopodobną w przypadku zapalenia gardła? Tutaj mamy taką bardzo, bardzo spójną i zwięzłą ocenę kliniczną, jeśli chodzi o.

00:02:53

Różnicową diagnostykę zapalenia gardła i porównanie Etiologii Streptococcus spiga nas i Etiologii Wirusowej. Jak widzimy?

00:03:03

Streptococcus pyogenes, czyli czynnik sprawczy anginy paciorkowce owej ma pewne swoje charakterystyczne cechy zachorowania. Obserwujemy najczęściej późną zimą i wczesną wiosną głównie chorują.

00:03:17

Pacjenci w wieku 5 do 15 lat, a więc jest to nasza grupa pediatryczna. Można powiedzieć dzieci szkolne.

00:03:26

EE początek zwykle jest nagły, ostry rozpoczyna się silnym bólem gardła, trudnościami w przełykaniu. Natomiast jak spojrzymy na etiologię wirusową, to nie ma tej sezonowości cały rok. Każda grupa wiekowa, podobnie pro dysponowana i początek bywa taki bardziej skryty, powolny.

00:03:45

Często towarzyszą objawy z innych narządów, takich jak bóle mięśniowe czy bóle stawow.

00:03:51

Jeśli chodzi o takie ewidentne już objawy kliniczne, to w przypadku Anginy paciorkowce owej obserwujemy zwykle wysoką gorączkę w przypadku infekcji wirusowej raczej stan podgorączkowy, chociaż gorączka też oczywiście też oczywiście bywa badaniu przedmiotowym widzimy.

00:04:08

W przypadku anginy paciorkowca WE intensywnie zaczerwienioną śluzówkę gardła i migdałków mogą być odczyn owo powiększone i bolesne węzły chłonne, okoliczne szyjnej pod żuchwa way to jest najczęściej wyraźnie widoczna tego efektu nie ma w przypadku infekcji wirusowej, bo zwykle zaczerwienienie gardła i.

00:04:31

Niewielkie często towarzyszy zapalenie spojówek, szczególnie w przypadku etiologii. Aden o wirusowej, czasami na Błonie śluzowej gardła widzimy pęcherzyki i owrzodzenia na Błonie śluzowej jamy ustnej, także w gardle.

00:04:46

Na podniebieniu mogą być dodatkowo w przypadku infekcji wirusowej. Często pacjentowi w jego objawach też towarzyszy Katar, kaszel chrypka, czego zupełnie nie obserwujemy w przypadku anginy paciorkowce.

00:05:03

Gdzie Kataru i kaszlu zwykle nie ma, nie ma też chrypki.

00:05:10

To są takie ewidentne objawy, które mówią nam o infekcji wirusowej.

00:05:17

Więc jak bazując na tym, co mówią rekomendacje, jeszcze precyzyjniej przybliżyć się do rozpoznania, czy jest to angina paciorkowca sowa, czy jest to infekcja wywołana przez wirusy?

00:05:33

Tutaj mamy różne skale skala C ora maki z AK u dorosłych może być skala łoż aj może być skala według brwi.

00:05:44

Najbardziej popularna jest ta pierwsza skala C aramaki zaka, której analizujemy kilka parametrów i ich obecność dokumentujemy punktami i to jest powiększone. To są powiększone węzły chłonne, szyjne przednie, brak kaszlu wysięki, obrzęk na migdałkach, podwyższona temperatura powyżej 38 ust.

00:06:09

I proszę zwrócić uwagę, że ważne jest kryterium wieku, no niewątpliwie predysponowani są tak, jak mówiliśmy pacjenci w wieku dzieci w wieku szkolnym.

00:06:19

3 5 rok do 14 15 44 to już mamy Zero punktów, a powyżej 45 odejmujemy punkty, bo chorowanie na anginę Paciorkowców wydaje się najmniej, prawda?

00:06:33

Podobne jak wrócimy do liczenia jak policzymy punkty, to w zależności od tego ile ich jest od zera do jednego to prawdopodobieństwo zakażenia streptococcus pierogarnia jest, czyli anginy paciorkowce owej jest bardzo niewielkie i tak naprawdę kończymy nasze postępowanie diagnostyczne. Przypadku uzyskania 2 3 punktów to prawdopodobieństwo jest rzędu 10 lat do 30%, a do rozstrzygnięć.

00:07:00

Chciałam potrzebne.

00:07:01

Jest mam badanie mikrobiologiczne albo wykonanie szybkiego testu antygenowe go i w przypadku uzyskania 4 punktów to prawdopodobieństwo jest wysokie ocenione na no blisko 40%. Związku z tym możemy w takiej sytuacji bez żadnych badań dodatkowych tylko na podstawie badania klinicznego rozpoznać Anginę Paciorkowca ową i zastosować odpowiednie leczenie.

00:07:31

Jak wrócimy do naszej pacjentki, która ma lat 14 ma wysoką gorączkę, rozpoczęło się silnym bólem gardła, trudnością w przełykaniu nie kaszle, nie ma Kataru, ma wysięk na migdałkach i powiększone i bolesne węzły chłonne. Przeanalizujemy sobie to według skali.

00:07:52

C ora widzimy, że tych punktów mamy dużo nie potrzebujemy robić żadnego dodatkowego badania, aby potwierdzić etiologię paciorkowce sową, to ta etiologia jest bardzo prawdopodobna. Możemy podjąć zgodnie z rekomendacjami możemy podjąć leczenie bez konieczności badania mikrobiologiczne.

00:08:16

Tylko inne skale punktowe według wolsza które też zobaczcie Państwo, bazują na takim objawach jak podwyższona temperatura oraz obecność Kaszlu, który no w istotny sposób nakierowuje nas na etiologię wirusową.

00:08:35

Jeśli byśmy przeanalizowali, to co ma nasza pacjentka? Czyli powiększone węzły chłonne wysięk na migdałkach, to możemy powiedzieć, że też to prawdopodobieństwo, że czynnikiem sprawczym jest.

00:08:46

Espi oganesson jest wys.

00:08:49

I dalsze potwierdzanie nie byłoby konieczne, a więc podsumowując blisko 80% dzieci powyżej 3 roku życia i prawie 90% dorosłych w przypadku zapalenia gardła powinniśmy rozważać etiologię wirusową w diagnostyce. Wystarczy dobrze zebrany Wywiad i ocena Kliniczna.

00:09:12

To najczęściej wystarcza do postawienia rozpoznania. Wielką pomocą są skale punktowe, w szczególności skara, skala C aramaki za ka WU, ocenie ryzyka czy szansy, że to streptococcus spigen s jest czynnikiem sprawczym i wtedy nie są potrzebne dodatkowe badania, ale potwierdzenie etiologii paciorkowce owej na podstawie wyniku badania mikrobiologicznego byłoby ideałem o tym hmm innym o tym w innym odcinku.

00:09:42

Naszych rozważań na temat zapalenie gardła. Dziękuję bardzo.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały