Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Transkrypcja video Hipoglikemia u dziecka z cukrzycą typu 1

00:00:14

I kolejny temat to hipoglikemia u dziecka z cukrzycą typu pierwszego. Takie dziecko może być pod opieką lekarza pediatry. Jest to jego główny lekarz, do którego on będzie zgłaszał się z różnymi swoimi problemami zdrowotnymi. Oto para poradni diabetologicznej.

00:00:34

Przychodzi raz na kilka miesięcy.

00:00:37

Takie przeoczone hi public aniu dziecka z cukrzycą, ta ominięte posiłek zbyt duża dawka insuliny w stosunku do posiłku, wysiłek fizyczne dolegliwości żołądkowo jelitowej i alkohol.

00:00:56

I Klasyfikacjach i podli kanin, którą państwo znajdziecie w zaleceniach Polskiego Towarzystwa diabetologicznego.

00:01:04

To ono zawsze staramy się utrzymać. To stężenie glukozy powyżej 70 mg na docenić, że natomiast taka klinicznie istotne hipoglikemia jest poniżej 54 miligramy na dl.

00:01:23

Musimy jednakże pamiętać, że nie każda hipoglikemia u dziecka z cukrzycą oznacza tak naprawdę hipoglikemie wywołaną nadmiarem insuliny.

00:01:34

Zobaczcie państwo, że tutaj mamy yy populacje pacjentów z Tajwanu Lzl.

00:01:44

U pacjenta stwierdzono 2 8 raza większe ryzyko padaczki w toje grupie osób z cukrzycą typu pierwszego, no oczywiście nie oznacza to, że mamy naszych dzieci. Mamy zdecydowanie, jaką się istotnie wysoka ilość dzieci z chorych na padaczkę, ale.

00:02:03

EE obserwujemy u tych dzieci, obserwujemy również o naszych dzieci lel pacjentów, którzy mają padaczkę i taka utrata przytomności, która najczęściej jest.

00:02:17

Datowana właśnie EE jako u tego dziecka jako ciężkie niedocukrzenie może to być epizod padaczkowy. O tym musimy pamiętać, szczególnie jeżeli mamy takie nawracające utraty przytomności.

00:02:35

Ale on wie, że nie mamy takiego pacjenta, tak jak tutaj, który zgłosił się do nas do poradni, spadał do podmiotów opiekunki.

00:02:43

Wiadomo, że i tak to wyszło. To pokarmowego jest tym czynnikiem, który może powodować hipoglikemię. Dziecko otrzymuje insulinę pompą insulinową. Nagle osoba się na poczekalni, czekając na wejście do naszego gabinetu. Co robimy w tej sytuacji?

00:03:00

Czy w takiej sytuacji od razu biegniemy i będziemy temu pacjentowi podawać glukozę? Czy najpierw oznaczamy gign? Zawsze musimy najpierw oznaczyć stężenie glukozy, bo może się okazać, że to dziecko to mówi Kamil ma prawidłową albo wręcz wysoką i że jest to napad drgawek przebiegu padaczki.

00:03:21

Natomiast jeżeli już przystępujemy do leczenia, stwierdzimy, że mamy do czynienia z hipoglikemią. Pacjent jest nieprzytomny. Nie możemy podać się nic doustnie, a więc przystępujemy to do działania możemy podać dożylnie 20 procentowy roztwór płukance, który się liczy około 1 ml na kilogram masy ciała, a później podłączane 10 procentową glukoza. Możemy też skorzystać z gloka genu, o ile posiadamy.

00:03:51

U siebie w poradni bądź pacjent ma przy sobie.

00:03:54

Obalono pomnik ramow młodszych dzieci poniżej 30 kg masy ciała u starszych dzieci. Całą dawkę mamy też tej chwili do czynienia. Możliwość podania grupa genu do losowego. Jeżeli to dziecko odzyska przytomność, możemy podać doustnie węglowodany.

00:04:14

Pamiętajmy, że mamy ryzyko, zagrożenie obrzękiem mózgu, szczególnie jeżeli takie Pis od trwa dłużej, bo to na przykład pacjent na koloniach, gdzie jesteśmy lekarzem i stworzył jakąś większą ilość alkoholu. Nikt tego nie zauważył wcześniej i dłużej trwał ten epizod hipoglikemii.

00:04:36

Długa górna to pomarańczowe pudełeczko. Dosyć charakterystycznie wygląda. Jest ampułko strzykawka. Jak widać, jest rozpuszczalnikiem, które musimy zaaplikować do fiolki, w której znajduje się glukagon i podać temu pacjentowi.

00:04:57

Natomiast pojawił się też na rynku glukagon do nosowy baxi mini ll. Jest to ta glukagon, który możemy podać dzieciom powyżej 4 roku życia. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną op czy pomocniczą i guz chromochłonny.

00:05:16

O dawaniu tego preparatu jest bardzo proste, tak jak widać tutaj na obrazku jest to dawka, która musimy podać donosowo podajemy całą dawkę jednorazowo donosowo dziecku.

00:05:33

I mamy kolejnego pacjenta jest to pacjent, mały przedszkolak, też sytuacja autentyczna dobrze wyrównany, który w przedszkolu jest panuje infekcja wirusowa przewodu pokarmowego i również to dziecka od 2 dni ma luźniejsze stolce, którą daje kilka razy dziennie piję chętnie z tym jedzeniem jest troszkę gorzej i utrzymują się niższe.

00:06:03

Wartości stężenia glukozy.

00:06:07

Il Il taki pacjent zjada posiłek tą przedszkolu nagle wymiotuje, całą dostaje stuna przed posiłkiem, wymiotuje całą tą porcje jedzenia insulina.

00:06:20

Aktywny ma w sobie sporo glikemii ja Mińska pannie w przedszkolu podają soczek, bo tak rodzice zostawili. Za chwilę podają kolejny soczek. No to już jest te 400 ml soczku. Dziecko odmawia przyjęcia jakiegokolwiek innego produktu ma odruch wymiotny.

00:06:37

Mam pytanie, co tu zrobić w takiej sytuacji z takim dzieckiem? Oczywiście jest tutaj błąd.

00:06:44

Bo takie dziecko nie powinno dostać do picia soku. Powinno to starać się glukozę czy cukier i dopowiedziała niewielką ilość wodę tak, żeby nie generować je dużej objętości płynu, bo to naturalnie będzie nasilało odruch wymiotny. No już stało się w tej sytuacji. Pamiętamy, że możemy podać mikro babki.

00:07:06

EE mini dawki glukagonu, czyli niewielką ilość glukagonu, które podajemy takiemu dziecku po to, żeby uruchomić dodatkową porcję długo z wątroby i warto na ten czas, kiedy utrzymuje i przerwać tą hipoglikemię.

00:07:28

Fill tych dzieci, które mają wymioty, biegunka, infekcje przewodu pokarmowego dochodzi do spadku. Zapotrzebowanie na insuline jezeli. Jeżeli to jest dziecko, które choruje i już dosyć długo nie powinniśmy jemu sposób całkowity odstawiać in sunny też będzie to powodowało rozwój jako pauzę i w efekcie kwasicę ketonową, czyli zmniejszamy dawkę insuliny, ale trzeba zachęcać rodziców do takoż, aby podawali Wu odstępach.

00:07:59

Szybko wchłanialne ten globalny czy kraj ryżowy.

00:08:03

Proszę, czy jakieś sucharki powinni o tym uwielbia elektrod owym sprawdzamy Katarzynę i zależności. No to będą fatalne, bo ta prawdopodobnie, czyli w momencie, kiedy tej glukozy nie będzie, będą obecne same kopalne.

00:08:20

Pamiętajmy, że są to ketony głodowe i to dziecko musi dostać nieco więcej jedzenia, żeby przetrwać ten okres. Infekcje przewodu pokarmowego.

00:08:35

Nie jeszcze go tam przypadek też pewne obóz sportowy. Tym razem mamy dziecko, które u którego rano wystąpiło ciężkie niedocukrzenie zareagował wychowawca podał glukagon.

00:08:47

Dziecko szybko odzyskało przytomność i świetnie się czuję nie zgłasza żadnych dolegliwości i wieczorem ma zaplanowany turniej. Jest meczy i taki trener zgłasza się do państwa z tym dzieckiem. No bardzo chciałaby jednak wziąć udział w tych zawodach sportowych.

00:09:05

Proszę w tej sytuacji, czy powiniene czy nie.

00:09:08

Państwo, zastanawiacie się?

00:09:11

No i zdecydujecie, że jednak nie ciężka hipoglikemia w ciągu ostatnich 24 godzin jest przeciwwskazaniem do udziału w zawodach sportowych. Jest to zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa diabetologicznego.

00:09:27

Jakie mogą być powikłania hipoglikemii w tym ciężkiej hipoglikemii może ona wpływać na upośledzenie funkcji poznawczych u takiego pacjenta na gorszą pamięć LU tych dzieci, czyli no jest to bardzo ważne, żeby takich niedocukrzenie w tym szczególnie ciężki.

00:09:48

Te dzieci nie przechodziły, może u tych dzieci, które miały bardzo często niedocukrzenia, dojść do upośledzenia odczuwania hipoglikemii i u tych pacjentów z nieświadomością hipoglikemii. Zobaczcie państwo, dochodzi z nia do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli są to pacjenci no specjalnej troski.

00:10:12

Eee w tej chwili dostępne są różne systemy do monitorowania stężenia glukozy, spójność o tkankowego, te systemy do ciągłego monitorowania stężenia glukozy.

00:10:23

One mają częściową refundację właśnie dla tych pacjentów z upośledzonym Odczuwaniem hipoglikemii, żeby chronić ich przed tą ciężką hipoglikemią.

00:10:35

I tutaj macie właśnie przykład takiego pacjenta fill to jest to odczyt z tutaj na duża odczyt systemu do ciągłego monitorowania stężenia glukozy, a na dole z pompy insulinowej. Widzicie państwo tutaj ten pacjent podał 1,7 jednostki insuliny wina, że jest to system, który sam zatrzymuje wlew.

00:10:57

Insulina ale zatrzymuje, no tylko to, co płynie tutaj widać, że państwu mina płynąca ta Zielona kreska ona została odcięta. Mimo to doszło do hipoglikemii 47 mg na decylitr, którą pacjent zobaczył na ekranie pompy. Będzie wtedy widział taką wartość. Są też włączane funkcje alarmów, no tutaj nie udało się uniknąć tego raptownego spadku glikemii.

00:11:28

Widać też, że pacjent.

00:11:30

Bardzo dużo spożył węglo pod anu, bo tutaj widzimy bardzo peszel, intensywny wzrost stężenia glukozy nawet podał sobie dodatkową porcję insulinę, ale to też nie zabezpieczyło przed hiperglikemia iąc ta hipoglikemia bywa trudna dla tych pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, także by prawidłowo na nią zareagować. No nawet najlepsze urządzenia.

00:12:00

Miernicza też. No w 100 procentach nie zabezpieczają tych pacjentów przed spadkiem stężenia glukozy.

00:12:11

Dziękuję serdecznie za uwagę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały